Godkänn kakor
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies
Ander Hoel (nere t.v) tillsammans med några andra tidiga medlemmar på klubbens 20 årsjubileéum 2015.
Klubben grundades 1994 av Anders Hoel (som var klubbens första ordförande) och hans kamrater som på den tiden studerade till teknologer vid Uppsala Universitet. Laguppställningen den första säsongen bestod förutom Hoel av Anders Holmkvist, David Hagland, Fredrik Engelmark, Jan Tomas Sundin, Roger Östlund, Krister Magnusson, Magnus Larsson, Markus Åhman och Patrik Lingstedt. I början var det endast teknologer som spelade i klubben, något som med åren inte längre är ett tvång. 1995 gick föreningen med i Uppsala Innebandy Allians och har sedan dess spelat våra matcher i Allianshallen. Damlaget deltog för första gången i seriespel 2003/4.
Så här såg originalet av IBK Uppsala Teknologers logga ut.
IBK Uppsala Teknologers numera klassiska klubblogga föreställer ett kranie av en tupp, med skräckinjagande ögon, ovanpå ett par korsade innebandyklubbor. Bakgrunden är en sköld och överst på loggan finns årtalet då föreningen grundades och under tuppkraniet och klubborna står föreningens namn. Orsaken till att det är just en tupp är kopplad till att tuppen traditionellt är kopplat till natur- och teknologstudernerna vid Uppsala Universitet. Ett annat exempel på detta är till exempel teknologernas orkester som kallas för Tupplurarna. Detta är alltså ett arv från det studentikosa. Orginalet av loggan ritades för hand av Anders Holmkvist. Loggan har senare omdesignats vid ett tillfälle och den senaste versionen är tillverkad av Jerk Gustafsson.
Herrlag, damlag och U-lag tillsammans 2015.
Föreningen IBK Uppsala Teknologer består idag av ca 100 medlemmar. Fortfarande idag riktar sig innebandyföreningen sig främst till studenter och majoriteten av spelarna är eller har varit studenter vid Uppsala Universitet. Vi är den enda "studentlaget" i Uppsala som deltar i det av vanliga seriespelet. Vi strävar efter att vara det självklara alternativet för studenter som kommer till Uppsala för att studera och vill fortsätta spela innebandy under tiden. Hos oss kan man kombinera sina studier med innebandy på en passlig nivå och studierna med likasinnade individer. Att vara student är dock INTE något krav utan även de som inte studerar är välkomna hos oss. Inom föreningen finns ett stort ålderspann mellan den yngste och den äldste. Varierande åldrar är något som vi tycker gynnar dynamiken i lagen och föreningen! Vi har sedan säsongen 18/19 haft både haft a-lag och u-lag i både dam och herr. Dessutom finns ytterligare ett Legendslag för herrar.
Föreningen är som sagt medlem i Uppsala Innebandy Allians och är därmed också delägare i toppfaciliteten IFU Arena. Föreningen spelar från och med säsongen 16/17 sina hemmamatcher till IFU Arena efter att tidigare haft Allianshallen som hemmahall.
Herrlaget firar efter kvalsegern mot IK Sätra våren 2016 vilket innebar uppflyttning till division 2 för första gången i klubbens historia.
Större delen av klubbens existens har herrlaget befunnit sig i mellan division 5 och division 3. Damlaget har rört sig mestadels i division 3 och 4. 2013 grundades herrarnas U-lag och deltog säsongen 13/14 för första gången i division 7. Säsongen 15/16 blev succéartad och både A-lag och U-lag hos herrarna blev uppflyttade. För A-laget så innebar kvalvinsten mot IK Sätra att klubben för första gången spelar i division 2 säsongen 16/17. U-laget slutade på en andra plats i division 6 och blev uppflyttade till division 5. Damerna blev även de uppflyttade till division 2 då en omstrukturering av serierna gjordes på damsidan.
Säsongen 17/18 vann herrarnas A-lag division 2 GUD och spelar därmed för första gången någonsin i division 1 från och med säsongen 18/19. Herrarnas U-lag slutade fyra i division 5 säsongen 17/18 men fick en gratisplats till division 4 ändå till säsongen 18/19. Till säsongen 18/19 gör även ett nytt lag debut i föreningen, IBK Uppsala Teknologer Legends som kommer lira i division 6. Damera spelar vidare i division 2 säsongen 18/19 och föreningen utökades denna säsong även med ett U-lag för damerna i division 3.
Säsongen 18/19 var troligen den mest framgångsrika i förenignens historia ditintills! Herrarna gjorde som nykomlingar en strålande säsong i division 1 Östra Svealand och slutade på en 3:e plats. Det innebar kval till Allsvenskan där seriesuveränerna Täby FC valde att möta Tekno. Efter en oerhört jämn och spännande matchserie som avgjordes till Täbys fördel först med 45 sekunder kvar av den tredje och sista avgörande matchen. Damerna spelade sin bästa innebandy någonsin och båda lagen blev uppflyttade till divsion 1 och division 2 till kommande säsong. A-laget slutade 2:a i division 2 och U-laget hamnade på en 5:e plats i division 3, men som på grund av lag som ej fick stiga och lag som tackade nej till uppflyttning, innebar en uppflyttning. Herrarnas U-lag gick en hård kamp med samma topp kvartett som säsongen före i division 5. De fyra lagen var överlägsna i serien och det slutade tilslut med att Tekno U slutade på en 4:e plats som dock innebar uppflyttning till division 3. Sist och slutligen så gjorde vårt Legendslag debut i seriespel och vann sin division 6 i stor stil!
Säsongen 19/20 spelade herrarnas representationslag i en ny division 1 zon, division 1 Mellersta. Där ställdes man emot lag från Uppland, Gästrikland, Dalarna och Västmanland. En rolig serie men laget lyckades tyvärr inte lika bra som säsongen före. När säsongen avbröts med en match kvar att spela landade vi på en 7:e plats. Damerna gjorde en mycket fin första säsong i division 1 och lyckades efter en mycket fin vår hålla sig kvar i divisionen. Damernas U-lag hade tufft och slutade på en 8 plats av 9 lag men fick ändå hålla serieplatsen till kommande säsong. Tränaren Sven- Eric "Svicke" Junebjörk tackade efter säsongen för sig och ska ha stor kredit för sitt arbete med föreningens damlag som han byggt upp och utvecklade sedan han kom in 2016. Om damernas U-lag hade det tufft så gick det bättre för herrarnas U-lag som var nykomlingar i division 3 och där slutade på en fjärde plats efter Arlanda, Storvreta U och Stenhagen (alla de lag som följts åt även de två föregående säsongerna). Även Legends placerade sig så pass bra (6:a) i sin division 5-serie så att de fick en gratis plats till nästkommande säsongs division 4.
Cupkapten Freddie Norman lyfter pokalerna i St. Petersburg 2010.
Teknos herrar har även varit flitiga på att åka på cuper. Största framgångarna har kommit i St. Petersburg (Gagarin Cup) och i Mariehamn (Tournament of Åland). 2008 vann Teknologerna första gången turneringen Gagarig Cup, vilket följddes upp med en ytteligare en seger 2010. I Tournament of Åland har herrarna deltagit 4 gånger och tagit sig till slutspel alla gångerna. En gång har det slutat med respass i kvartsfinalen mot blivande vinnarna Wonderballs bestående av finska division 1 och ligaspelare från laget Erä. En gång har det tagit stopp i semifinal och två gånger har man tagit sig till final och fått stryk av Wonderballs respektive FC Mangobar (bestående av SSL- och Allsvenskaspelare).
Säsongen 16/17 avslutades även med ett historiskt DM-guld för klubbens herrlag. I gruppspelet var laget lägst rankat i något som kunde liknas vid dödens grupp. Vi ställdes mot Alunda IBF(2:a division 2), Gottsunda IF (11:a division 1) samt Rasbo IK (6.a division 1). Efter en inledande förlust mot seriekokurrenterna Alunda blev det oavgjort mot Gottsunda efter att ha kvitterat i matchens sista sekund och sedermera även vinst mot Rasbo. I slutspelet besegrades först Almunge IK med 5-3, Alunda i semin med förkrossande 6-1 samt Livets Ord i finalen med 4-3 efter förlängning och laget kunde stolt kalla sig distriktsmästare i Uppland.
Under säsongen 17/18 avgjordes DM under hösten och där slutade det tyvärr med en finalförlust. Alunda drog det längsta strået och kunde ta hem DM med Tekno tog silver.
Under juluppehållet i säsongnen 18/19 deltog IBK Uppsala Teknologer med ett lag i herrklassen i Storvretacupen. Man tog sig relativt enkelt till slutspel efter segrar mot bland annat Ukrianas landslag. I semin blev det nervigt men vi lyckades tillslut slå ut Björklinge BK på straffar. Finalen vanns sedan mot Storvreta IBK U med 7-1 och klubben kunde fira sin första triumf i Storvretacupen och inkassera en vinstsumma på 20.000 kr. Denna bedrift återupprepades även året efteråt då Johannes Gustafsson fick möta flera av sönerna till sina forna lagkamrater från tiden i Schweiz och Alligator Malans i finalen. Efter rafflande straffdramatik på väg fram till finalen och på övertid kunde slutligen Alligators U21-lag besegrades i en spännande final.
Pierre Kreüger gjorde sin första match i Tekno 1996. Våren 2018 avslutade Pierre sin karriär i en storseger mot Enköpings IBK U.
1996 gjorde Pierre Kreüger sin första match för föreningen. Den 17 mars 2018 spelade han sin sista match då Enköpings IBK U besegrades med 10-4 i division 5.
Över 22 säsonger i en och samma förening. Det kan man kalla klubbhjärta! En riktigt kulturbärare! Han har dessutom under sin tid i klubben både fungerat som tränare för både herr och damlag i flera omgångar samt att han även suttit med i styrelsen och dessutom agerat revisor! Respekt!
Pierre avtackades efter sin sista match med blommor och presenter samt tacktal. Tröja nummer 74 pensionerades i och med Pierres sista och Kreüger utsågs som den första hedersmedlemmen i klubbens historia.
Tre andra som behöver nämnas i detta stycke är även Anders "Tuppen" Paulsen, Stellan Sjöström och Johan "Selle" Selander.
Tuppen gjorde sin första säsong i Tekno 2002 och förutom två rundor i hemstaden Lidköping var Anders klubben trogen under 16 hela säsonger. Han fick vara med och ta upp upp laget i division 2 säsongen 2015/16. Där fick visa att han höll mycket hög klass genom att var en av lagets bästa poängplockare i klubbens första säsong (2016/17) på den nivån. Tuppen fortsatte spela i föreningen i både U-laget och Legends fram till säsongen 20/21 då han valde att lägga klubban på hyllan. Anders har även varit ordförande i föreningen under sin flera säsonger i under mitten av 00-talet.
Stellan började faktiskt i Teknologerna flera år före Tuppen! Stellan gjorde sin första säsong 1998/99. Han spelade med A-laget fram till 2003. Efter det blev det några års uppehåll ifrån innebandyn men han lockades tillbaka till Tekno in via Sunday League-laget och efter det in i U-laget och slutligen Legends. Stellan var en mycket omtyckt person som gärna deltog i fester sociala sammanhang utanför planen med spelare från övriga lag i föreningen. Alltid i sann Teknoanda. Säsongen 20/21 valde han att byta division 4 spel mot spel i division 6 med nystartade Storvreta IBK Legends.
Johan Selander, eller Selle som de flesta känner honom som kom in i Tekno i januari 2015, när Tekno var i botten av dvision 3 och riskerade att åka ur serien. Med Selle i laget var laget obesegrat på våren och klättrade upp på säker mark i tabellen. Där startade också Teknos klättring mot högre höjder! Selle var en starkt bidragande stjärna som bidrog med poäng men som även som gav sitt allt för laget och föreningen både på och vid sidan av planen. Han bidrog starkt med att sätta en bra kultur och vinnarmentalitet i laget och vi kan med säkerhet säga att Tekno inte varit där vi är idag om inte varit för Selle. Han gick i bräschen och bar kaptensbindeln med stolthet under sina 5 säsonger i Tekno. Hösten 19 flyttade han till Danmark och fortsatte sitt innebandyäventyr i grannlandet. Han kommer dock alltid, liksom Pierre, Tuppen och Stellan, att vara en av oss!
Anders Hoel utsågs på föreningens 25-års jubileum till hedersmedlem. Anders ses här näst längst till höger med blå skjorta.
Pierre Kreüger var den utsågs han som den första hedersmedlemmen i klubbens historia. När klubben hade jubileum och firade 25 år utsågs den andre hedersmedlemmen. Anders Hoel var en gång i tiden initiativtagare och grundare till föreningen IBK Uppsala Teknologer. Han som tidigare även nämnt på denna sida klubbens förste ordförande. Vi är många som har honom att tacka för oerhört mycket som vi troligtvis annars inte ens hade fått vara med om, om inte han och hans studiekompisar i januari 1994 beslutat sig för grunda denna förening. Med detta tillbakgrund utsågs Anders till hedersmedlem i IBK Uppsal Teknologer på livstid den
Föreningens hedersmedlemmar har fritt inträde till alla våra matcher och även en fri plats på förenignens fester och jubiléum.
Fest med djungeltema 2014
Hos oss är den sociala samvaron väldigt viktig! Vi umgås och har mycket roligt även utanför planen. Både inom lagen och inom föreningen. Samverkan och samvaron mellan damer och herrar samt u-lag i om föreningen är något som är viktigt för oss. De gemensamma festerna är många och ofta i studentikos anda som det studentlag vi är. Ofta förekommer det femkamper eller teman på festerna.
Föreningen IBK Uppsala Teknologer är idag en mycket välmående förening med stabil ekonomi och ska förhoppningsvis finnas kvar i många, många år framöver. Vi vill fortsätta vara en studentförening och ytterligare etablera oss som det självklara valet för studenter som kommer till Uppsala Universitet för att studera men samtidigt vill spela innebandy vid sidan av.
Damerna har tagit stora steg de senaste åren och säsongen 18/19 innebar det dubbla avancemang. Första året höll man sig kvar i division 1 respektive division 2 och på sikt ska damerna kommer försöka etablera sig på de nya nivåerna men utan att göra alltför stora inskränkningar på hur saker och ting fungerat de senaste åren i damverksamheten.
På herrsidan har vi nu nått det stora målet som vi jobbat emot de senaste säsongerna. Det vill säga att etablera sig i division 1, ha U-laget i division 3 och Legends i division 4. Nivån vi är på nu är mycket bra för klubben och vi känner att vi vuxit in i kostymen sakta men säkert. Nu får vi fortsätta bygga vårt varumärke för att fortsatt var ett attraktivt val för nyinflyttade studenter, unga välutbildade uppländska spelare och även rutinerade spelare som varit med uppe på allra högsta nivå. Inför säsongen 20/21 så påbörjades ett stort jobb med att bygga en starkare organisation. Om föreningen vill ta ytterligrae steg så kommer vi framöver behöva stärka upp organisationen runt föreningen ytterligare och det blir en av de viktigaste uppgifterna de kommande säsongerna.
Sist och slutligen ska man komma ihåg att det viktigaste hos oss är att alla får ha roligt och har möjlighet att delta efter sina egna premisser. Vi vill kunna erbjuda innebandyspel till alla på en nivå som är passande för var och en som individ oberoende på var man befinner sig i livet och i sitt innebandyutveckling!
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies