Laguppställning
Ledare
Referat
En givande förlust
Bortamatch mot ett Nykvarn som till vardags spelar i Södermanlands Division 2, en serie de har för avsikt att vinna och sedan ta sig till Division 1 kval. En avsikt som känlan säger att de har goda förutsättningar att lyckas med efter att ha sett dem spela!
Vi visste inte så mycket om Nykvarn innan matchen men känslan sa ändå att det skulle bli tufft. De har gjort starka resultat under sin försäsong. Tror tyvärr snacket om det satte lite prägel på vår inledning och vi spelade helt klart med för mycket respekt i början av matchen (första perioden främst). Vi levererade boll för stressat och vårt försvar var lite darrigt och otajt. Dessa detaljer och mycket annat skärptes upp under matchen och när man summerar hela historien så kändes det rätt bra efter matchen trots uddamålsförlusten.
Nykvarn spelar mycket snabbare och rejälare än de lag vi kommer stöta på här hemma under säsongen. Kvalitéen på deras teknik och passningsspel gör att det går undan. Detta leder till att vårt försvarsspel utmanas mycket mer och att vi måste jobba mycket hårdare för att skapa framåt än vanligt. Tempot gör också att tjejerna får känna på hett läge och hur hårt man måste jobba och hur fokuserad man hela tiden måste vara på detaljer för det straffar sig direkt i en sån här match när man inte är med till 100%. Så oerhört nyttigt! Kanske extra mycket då för flera av de yngre tjejerna i truppen.
Skitkul att spela en sån här match och det ger så mycket! Hoppas nu vi kan ta med oss mycket av det vi fick upp ögonen för idag in i serien sen. Det kan hjälpa oss att lyfta vårt spel mycket!
Grymt jobb tjejer! Bra moral! Starkt att jobba sig in i matchen trots underläge efter inledningen. Tror och hoppas att ni alla känner er nöjda med insatsen trots förlusten. Kul att se kriget för att kvittera i slutet! Vi är så nära så nära... Flera chanser vaskas fram där.
Beröm till samtliga för att vi anpassar oss till uppgiften och växer både individuellt och som lag ju längre matchen går!
/Coach