Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från sektionen
Fotboll vid kallt väder
19 nov
Hattrick cup blir Ica Signalen Cup!
13 nov
Kvalmatch- omgång 2!
22 okt
Nyheter från Hjulsbro IK
Alla får va mää!
5 dec
Medborgarförslag Sportcenter i södra Linköping
24 nov
Medlemsinformation - Fritidskortet
19 okt
Kval till division 2!
16 okt
Medlemsinformation - Hjulsbro IK i matchen mot barncancer!
7 okt
Fotbollsintresserad tjej född 2017?
9 maj, 10:33 0 kommentarer
Hej och välkommen till lagsidan för F-2017!
Vi är ett härligt och engagerat gäng tjejer som kommer till träningarna för att utvecklas som fotbollsspelare och samtidigt ha roligt tillsammans.
Vi tränar två gånger i veckan, på UCS Arena i Harvestad.
Är du intresserad av att komma och testa? Kontakta Elin Wiklund, lagledare, 0733-519 601, så får du mer information kring provträning etc.
/Ledarna genom Elin
Kioskvecka F2017 v 23
17 maj 2024 3 kommentarer
Uppdaterat 2024-06-03 med nytt schema!
Hej bästa föräldrar i F2017
Nu är det 2 veckor kvar till vår tilldelade vecka. Bifogat nedan är aktuellt bemanningsschema för kiosk samt matchvärd och entré.
Om ni inte kan ta passet ni blivit tilldelad är ni själva ansvariga för att hitta någon att byta med (eller kanske en engagerad släkting ?). Jag kommer att kvittera ut en pärm som innehåller tagg till klubbhuset, samt all annan nödvändig information ni behöver inför uppdraget. Laget behåller pärmen under hela veckan och återlämnar den till kansliet under måndagen efterföljande vecka. De föräldrar som har sista passet på respektive dag ska överlämna pärmen till en förälder som har första passet kommande dag. Om du vill ta del av den information som finns i pärmen före ditt pass, kan du hitta alla nödvändiga instruktioner på Hjulsbro IK:s hemsida under Arbetsgrupper – Arrangemangsgruppen.
Jag har tagit fram ett googleark där jag vill att ni uppdaterar om ni byter med varandra. Notera gärna kontaktinformation till den person som kommer bemanna passet.
Kioskschema _ F2017 - Google Sheets
Jag kommer även att skicka ut en kallelse till respektive dag där man har pass. Vänligen svara på denna så jag sett att ni fått informationen.
De flesta föräldrar har blivit tilldelade två pass (förutom tränare). I vissa fall har man fått ett pass. Vi är tacksamma för allt ni gör och hoppas och tror att vi tillsammans löser vårt åtagande denna veckan galant :).
Har ni frågor, kontakta Malin Lindberg 0734 18 93 55 eller malin.lindberg@outlook.com
Information från kioskansvarig
1 maj 2024 0 kommentarer
Hej bästa föräldrar i F2017!
Vecka 23 (3- 9:e juni) är det dags för oss i vårt lag att bemanna kiosk samt vara match- och entrévärdar i Hjulsbro IK. Vi ska bemanna kiosken med 2 föräldrar vid varje hemmamatch på UCS arena. Vid seniormatcher (dam och herr A-lag, U19 herr, U dam) samt vid sammandrag, krävs ytterligare bemanning för matchvärd och entré. Två veckor innan vår tilldelade vecka, kommer jag som arrangemangsrepresentant att se över matchschemat och planera bemanning utifrån det. Du som förälder kommer att bli tilldelad ett eller två pass den veckan. Om du får förhinder så får du själv hitta någon att byta med.
Vid frågor så går det bra att kontakta mig.
Hälsningar
Malin Lindberg
malin.lindberg@outlook.com
Uppstart av fotbollssäsongen 2024
23 mar 2024 1 kommentar
Den 9 april har vi första träningen och vi kör en kort samling med föräldrar bredvid planen för att svara på eventuella frågor kring uppstarten.
Vi är ett gäng föräldrar som engagerar oss kring laget, och är måna om att skapa en rolig, trygg och lärorik fritidsaktivitet för barnen, där vi har möjlighet att utveckla och se varje barn.
För att vi ska lyckas med denna ambition vill vi bli fler engagerade föräldrar, om det inte lyckas kan vi tyvärr komma att behöva begränsa antalet barn per träningstillfälle (för att vi är för då vuxna, alternativt att vi som engagerar oss har andra lagrelaterade uppgifter att utföra).
De poster vi behöver förstärkning kring är följande:
Marknad
Material
Arrangemang
Anläggning
Hjälptränare
Lagledare
Mer information om roller och ansvar kommer på Mail. Det går också jättebra att höra av sig till Elin om du har frågor, samt om vilken roll du skulle vilja hjälpa till med.
Om vi inte får några frivilliga ser vi ingen annan utväg än att vi lottar ut posterna bland er föräldrar.
Tack på förhand för er insats för era barns fotboll!
/Calle, Elin, Malin, Robin, Stina och Victor
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
| Inga aktiviteter inbokade |
