Prenumerera
Säsongskortsbar öppnar på hemmapremiären
23 sep, 14:30
Foto: Peter Jonsson.
Säsongskortsbar och nya VIP-ytor.
Inför hemmapremiären på fredag sjösätts två nya satsningar.
– Vi vill höja upplevelsen i ”Jerka” ytterligare ett snäpp, säger Kalle Matsson, vd Hammarby Handboll AB.
KÖP BILJETT MOT HELSINGBORG FR 26/9 HÄR!
Fredagens hemmapremiär i Handbollsligan ser ut att bli en rejäl publikfest. Sittplats är i princip slutsålt, klackbiljetterna går åt i rask takt och kortsidan fylls på.
– Det är superkul att intresset är så stort, vi har lagt kraft på att lyfta fram matchen och man blir förstås glad över att det verkar ha burit frukt. En fredagskväll i Eriksdalshallen är verkligen något extra, säger Kalle Matsson.
I samband med matchen kommer publiken även mötas av en ny syn – kortsidan i lilla hallen förvandlas under utvalda matcher till en dedikerad VIP-yta för partners. Detta tack vare nya huvudpartnern Grabbarna Flytt.
– De kommer bygga upp ett barområde där man även kan njuta av matchen med mat och dryck. För oss har det varit viktigt att det går att skapa en premiumkänsla, jag är själv nyfiken på hur det kommer att se ut.
Därmed frigörs tidigare VIP-området Hyllan, som nu förvandlas till bar endast för Hammarby Handbolls säsongskortsinnehavare. På Hyllan finns dryck och tilltugg att köpa.
– Det finns en efterfrågan och nu kan vi äntligen tillgodose den. Att kunna premiera våra allra trognaste supportrar, där många stöttat i många år, är såklart extra glädjande.
Till en början håller säsongskortsbaren öppet de tre första hemmamatcherna, sedan görs en utvärdering. Matsson understryker att matchen inte visas i baren – och när andra halvlek startar stängs kranarna.
– I grund och botten vill vi ju att publiken stöttar på läktarna under matchens gång, den unika stämningen i ”Jerka” är extremt viktig för oss. Men jag litar på att våra supportrar hittar en bra balans i den här nya möjligheten.