Huddinge HK - HF Lidingölaget
Laguppställning
Ledare
Referat
Huddinge HK - HF Lidingölaget 29 - 14
0 kommentarer
Hemma är inte som borta.. Lindingö SKs utvecklingslag fick ingenting gratis när det fanns chans för revansch efter förra helgens missär..
Redan under uppvärmningen visade vi vilket lag det var som skulle gå segrande ur denna match. Lidingö grabbarna fick inte mycket utrymme för att värma sista (tog det heller inte) och det speglade senare av sig på planen.. Det var ändå Lidingö som började piggt och lagen följdes åt i målprotokollet. Utgruperat försvar och starkt skytte symboliserade Lidingös spel där spelidén är starkt förankrad och farten fläktig. För dagen hade vi för ovanlighetens skull inte den yngsta truppen då bortalaget kom till spel med 2-3st 96:or (som såklart började på bänken). Till vanligheten hör att vi hade ett mindre bra domarpar som i den här matchen hade bestämt sig för att blåsa i tid och otid. Detta drabbade spelet över hela banan för båda lagen men vi går till halvtidsvila med 4bollar upp.
Andra halvlek så rättar vi till små detaljer och fortsätter hålla den höga koncentrationen speciellt bakåt samtidigt som bortalaget byter målvakt vilket gynnar oss. Mycket fart och vi kommer till bra avslut framåt vilket gör att vi inte behöver slita så mycket för våra mål samtidigt som Lidingös skytte går helt i stå när vi får träff bakåt. Danne får en period där han får lekstuga på V9 och luckorna öppnar sig även på H9 när Lidingö åker på både utvisningar och får svårt att göra mål framåt. Segern var aldrig riktig hotad och det är skönt att vi fortsätter köra när vi kommer in i den härliga "zonen" som vi har och vet finns där. Inför dagens match hade vi även några ordinarie borta vilket skulle kunna oroa vilket lag som helst som har som målsättning att ligga topp 5 (nykomlingar som vi är i denna serie) men med en härlig bredd och att det faktist klivs fram idag gör segern ännu mer söt.
Matchens lirare gick till undertecknad fast jag tycker Joel med sitt slit bakåt och att han idag faktist inte tvekar nästan någonting framåt skulle haft den trötta påsen Riesen som Steffe hade snott av något russin. Micke gör dagens bosse vilket får båda lagen att stämma upp i kör annars så ska såklart Danne nämnas trots lite för mycket missade fina lägen. Björn och Eken sliter både på linjen och bakåt men får knappt någonting med sig vilket gör att de försvinner lite i andra (framåt). Skön seger och nu hoppas vi på bättre uppslutning under veckans träningar inför topp mötet borta mot Handens SK nästa söndag. Spännande!
/Cap
Kommentarer