Huddinge HK - Stockholmspolisens IF HF
Laguppställning
Ledare
Referat
Huddinge HK - Stockholmspolisens IF HF 38-22
0 kommentarer
Hemma i Huddingehallen igen..
Efter en "lång" bortamatch förra helgen mot Vallentuna (Bara Visby är längre bort) så var vi hemma i borgen igen inför mötet med Stockholmspolisens IF HF. Eftersom undertecknad är uppvuxen och fostrad i Polisen så var det roligt att se nåt gammalt ansikte igen men också tråkigt att Polisen idag inte hade bättre uppslutning då man endast kom med 3st avbytare och ingen Coach/ledare..
Vi tar ett tidigt kommando i matchen och leder snart med 6-1. Vi fick idag fart på kontringsspelet och då är det lätt att spela handboll men grunden ligger väl främst i att vi gör det svårt för Polisen bakåt vilket skapar kontringarna trots att vi för dagen byter lite anfall/försvar.. Polisen har en H9a (Danny Cohen) som har spenderat sista delen av sin fd karriär i Silwing/Troja och han utmärker sig främst i bortalaget. Talangfull spelare som man önskar hade lite mer tid då sånna spelare är allt för sällsynta i Stockholmshandbollen på den här nivån. Det blir aldrig någon match att skriva om och det enda som utmärker sig är väl Wrede som drar på sig ett rött efter att ha sparkat bollen mot domaren med en jäkla fart och förklaringen "Jag skulle bara ge er den"..
Matchens lirare internt i hemmalaget gick till Mackan men tycker också Adam, Johansson och Thomas gör nämnvärda insatser.
I veckan som kommer hoppas vi att några sjukdomar lägger sig och att fler inte dyker upp så vi får fortstta träna/nöta med den härliga träningsgruppen vi har. Stämningen är god och vi vet att det redan nästa helg kommer bjudas på hårt motstånd då vi besöker Eriksdalshallen en söndagskväll för att försöka ta hem 2st nya pong mot den anrika föreningen Hellas.
/Cap
Kommentarer