Prenumerera
Laginformation
Igår, 22:08 0 kommentarer
Hej!
Här kommer ett beskrivande meddelande om verksamheten kring laget.
I Halmstad Handboll är en del av verksamheten baserad på att föräldrar eller andra ideella är med och stöttar.
Vi är fyra föräldrar som är ledare som ni vet. Vi sköter träningar och matcher och en del administration som kontakt med föräldrar, andra föreningar, vårt eget kansli och Handbollsförbundet Syd. Vi planerar även cuper och tar hand om barnen på cupen.
Nu behöver laget hjälp från fler föräldrar eller andra ideela.
Föreningen har en egen cup som spelas i augusti varje år och som drivs av lag från tre åldersgrupper. I år kommer vi vara med för första gången, tillsammans med lagen födda 2013 och 2012.
Vi kan inte välja om vi vill vara med eller inte och vi behöver bidra med några personer som är med och planerar och några som är med under den dag cupen spelas.
Laget får en del av vinsten från cupen, förra året var det 8000kr, och för föreningen är den viktig för ekonomin.
Planeringen startar nu på måndag den 9/2 kl. 19.00 med ett möte för alla föräldrar som är engagerade i cupen.
Vi behöver delta med tre föräldrar på det mötet.
Så tag chansen att bidra till föreningslivet och påverka unga killars och tjejers möjlighet till fysisk aktivitet och gemenskap och även främja deras fysiska och psykiska hälsa.
Meddela Björn (0736-919451) skyndsamt så får ni mer information och så anmäler jag er till måndagens möte.
Vi ledare kommer att anmäla laget till en cup i Alingsås i april, 17-19:e och till Halmstad Handboll cup i augusti, 22 eller 23:e. Det kommer kallelse strax till cupen i Alingsås så vi vet om vi ska anmäla ett eller två lag.
Med vänlig hälsning ledarna
Kommentarer