Dela nyhet
Stabil seger mot Kallinge
11 aug, 09:34 0 kommentarer
På lördagen var det dags att ta emot Kallinge hemma på Gröna Vallen. Vi hade många spelare borta från truppen inför denna matchen av olika anledningar, men vi har en bra och bred trupp och det gav andra spelare chansen att visa upp sig.
Vi startade matchen riktigt bra och var intensiva i vår press och vann boll högt upp i planen och kunde hota Kallinge gång på gång. Våra första 20 min är riktigt bra och vi syr matchen och gör två snygga mål genom Ludde och Hugo. Vi ska även i denna perioden avgöra matchen helt med både 3-0, 4-0, för de klara lägen skapade vi.
Efter den perioden blir vi lite passiva, dels kan värmen och tröttheten spela in, men vi slarvade i vårt passningsspel och kunde inte vila med bollen.
Kallinge skapade ett litet tryck på oss med hörnor och inkast och just ett inkast resulterade i 1-2 målet. Frans som blivit inringd som målvakt gör sedan en fin räddning och vi kan gå till halvlek med en ledning.
I halvlek gjorde vi några taktiska korrigeringar i vårt presspel och det gjorde att vi tog tag i matchen igen. vi gör ett byte. Herman går ut skadad och Jad går upp på mitten och Franz går in som högerback och Lind går upp på topp. I andra halvlek är vi helt dominanta igen och har ett par bra lägen att utöka ledningen. Lind löper sig fri ett par gånger men deras målvakt gör några bra räddningar. Vi fortsätter och har ett tålamod i vårt spel och vilar med bollen på ett bättre sätt där vi genom snabba spelvändningar sårar Kallinge gång på gång.
Lind löper sig fri ytterligare en gång och denna gången gör han 3-1 och Ludde avslutar målskyttet med ett 4-1 mål där han löper sig fri och läckert lägger bollen bredvid målvakten.
Sett till 90 minuter gör vi en riktigt bra laginsats och genom lite korrigeringar inför andra halvlek gör att vi dominerar halvleken och spelar riktigt bra. En viktig seger för att befästa vår position som 3:a i serien.
Frans som inte spelat match på många år gör en bra insats och förtjänar beröm för sin insats och att han ställde upp med så kort varsel.
Även extra beröm till Hilding och Hugo som gör ett riktigt bra jobb på mittfältet. Backlinjen är riktigt stabil och framåt gör Ludde två snygga mål.
Nu kör vi en ny träningsvecka och laddar inför nästa match som är Asarum borta på måndag 18/8.
Kom och stötta då
/ Gus
Laget :
Frans
Jad Tim Adam Jack
Valle Herman Hugo Hilding Lind
Ludde
Avb:
Franz
Emil H
Emil S
Målskyttar :
1-0 Ludde
2-0 Hugo
3-1 Lind
4-1 Ludde
Kommentarer