Lathund - hjälpförälder i Tuve
Lathund för hjälpföräldrar i Tuve ishall
För att underlätta för alla och göra skridskoskolan till den bästa har vi sammanfattat vad en hjälpförälder förväntas göra, se nedanför:
Rekommenderade förberedelser innan avfärd till ishallen:
- Koka kaffe och ta med det i en termos.
- Ta gärna med något ätbart hemifrån att sälja på cafét tex bakverk, smörgåsar eller frukt.
Att göra på plats:
- Be någon av tränarna eller vaktmästaren att låsa upp förrådet (precis bredvid omklädningsrummet), samt be vaktmästaren att låsa upp till köket uppe på andra våningen.
Det finns en vagn direkt till höger i förrådet med utrustning till skridskoskolan (t.ex. skumpinnar & koner).
- Rulla vagnen till båset där alla går på isen så tränarna har sakerna lättillgängligt.
- Ta fram ett bord till entrén för att ha cafét samt klubbkläder m.m. på.
- Det bör finnas filter, kaffe och en termos och annat till cafét i ett uppmärkt skåp i ishallens kök uppe på andra våningen. (Det övriga som finns inne i cafét tillhör Hisingen Hockey och det rör vi inte)! Om inte vaktmästaren redan öppnat upp, så finns det en nyckel till köket i ett litet svart nyckelskåp på väggen (kontakta info@fgka.se för kod).
- Gör kaffe uppe i ishallens café (om du inte tagit med en termos hemifrån).
- Koka vatten till te och choklad med vattenkokaren som ska finnas bland sakerna till cafét uppe i ishallens kök.
- Lägg fram klubbsaker att sälja tex hoodies och tygpåsar på bordet.
- Det finns laminerade Swishkoder och caféprislista som du lägger upp på bordet så att de som handlar enkelt ser vad det kostar och kan betala med Swish.
- Som hjälpförälder behöver man också vara ute i ishallen då och då för att se om något barn behöver hjälp. Få de barn som står stilla vid sargen att återgå till sin grupp. Pendla mellan att vara vid isen och vid bordet.
- Be föräldrar som står vid sargen att sätta sig på läktaren. Det gör att både barn och tränare blir mindre störda och kan fokusera på träningen.
- När aktivitet är slut på isen återställ allt i vagnen och ställ in det i förrådet och stäng dörren till förrådet.
- Återställ allt till cafét och ställ in sakerna i vårt skåp uppe i ishallens kök.
Veckorna när det är märkestagning säljes Tigermärken också. Instruktion om detta kommer ges på plats dessa veckor.
Speciellt i början av säsongen är det många som hyr skridskor. Det kostar 450kr per termin. Skridskouthyrningen hanteras av några föräldrar i klubben, men ibland kan också hjälpföräldern behöva stötta dem i detta. Instruktion om detta kommer ges på plats när det är aktuellt.
På grund av att vår skridskoskola är mycket populär har vi behövt utöka antal dagar och tider från säsongen 2025/26. Om man är hjälpförälder på måndagar, hjälper man till i två timmar eftersom vi har skridskoskola två timmar på måndagar nu. Det finns micro för att värma upp medhavd mat uppe i ishallens café i Tuve och ett rum där barnen kan plugga under tiden ifall det behövs. Naturligtvis kan inte mindre barn lämnas ensamma där. Det är vi föräldrar som måste hjälpas åt för att detta ska fungera och för att barnen ska känna sig trygga!
Som tidigare år gäller de att om man inte kan ta sitt pass, hittar man själv en ersättare!