Laguppställning
Ledare
Referat
Bra start på hösten!
I hösten premiären väntade Lessebo GOIF på bortaplan, ett Lessebo vi fick stryck av i våras med 1-0 på Björkvallen och ett Lessebo som började serien strålande men sedan tappat allt och har nu 7 raka förluster, konstigt för jag tycker det är ett duktigt och giftigt fotbollslag.
Vi kom till spel med en ganska ordinarie startuppställning sånär på Nicklas Augustsson som var avstängd efter dragit på sig 3 vaningar under våren. Det blev också tillslut en skön seger med 2-1 för oss efter att ha vänt underläge med 0-1 i halvtid.
Vi börjar första halvlek ganska skapligt, men låter sedan hemmalaget ta över och dom gör också 1-0 efter ca 30 minuter på en snabb omställning efter att en kille skjutit ett skott som Martin i lyckats hålla utan deras Daniel Håkansson kan slå in returen, (tyvärr ur offside position, som linjedomare erkände efter matchen men då var det ju lite sent). Vår första halvlek är ganska svag då vi slarvar lite i jobbet hemåt och jobbar mest en och en.
Efter en avhyvling i halvlek kommer vi ut bättre i andra halvlek och gör också 1-1 genom en självmål, det är Mrcus Erlandsson som slår en låg frispark in från kanten som en hemmaspelare skyfflar in i eget mål (Marcus får dock målet enl domaren).
Efter detta tar hemmaleget över matchen och skapar flera bra lägen som Martin räddar, vi skapar något bra läge efter saarbete mellan Osa och Henrik B, men Osas skott går utanför. I hemmalagets press så lyckas vi men en snabbspelvändning, Osa slår en lång boll på Henrik B som löper i från sin back och säkert rullar in 2-1 efter 75 minuter. Snyggt anfall!
Efter detta fortsätter hemmalaget skapa lite chanser men resultatet står sig matchen ut. I andra halvlek gör vi en bra laginstas, plus i backlinjen till Jocke och Erik. sedan tycker jagh att John Sörforth gör en bra seriedebut i G/G, det var en positiv injektion i vårt anfallspel.
Redan på onsdag väntar Trekanten uppe på Dackehed! Så nu gäller det att ladda om till detta grabbar!