Dela nyhet
Heldag i Trollhättan
21 jan, 20:26 0 kommentarer
Det var ett taggat Fritsla IF som reste mot Trollhättan i lördags. F14 hade också bortamatch, vilket gjorde att lagen slog ihop resan och åkte buss tillsammans. För damlaget innebar det lite tidigare samling – men möjligheten att se och stötta varandras matcher.
Det var även Molly, Julia och Stella från damlaget som hade dispens för att spela med F14 för att bredda deras trupp.
Första perioden
Vi visste sedan matchen i Fritsla att vi skulle möta ett starkt och fysiskt lag, med teknisk finess hos flera spelare. Matchplanen var därför tydlig: spela ett tight försvar och utnyttja våra omställningar där vår fart är en styrka.
Matchen startar i högt tempo med många fysiska närkamper. Redan efter 03.23 kliver Alicia in i anfallszon och avlossar ett hårt, otagbart skott – 1–0 Fritsla.
Matchen är uppenbart jämn och Elfhög är skickliga på att täcka skotten vi försöker få igenom. Efter 10 minuter får vi en korrekt dömd utvisning för hög klubba och tvingas spela boxplay. Vi reder ut situationen utan insläppt mål, men Elfhög får energi av spelet och vid 14.10 kommer kvitteringen på en retur – 1–1.
Andra perioden
Inför den andra perioden pratar vi om att få upp rörelsen och tempot – ska vi spela oss förbi Elfhög krävs mer fart. Vi försöker, men Elfhög försvarar sig bra och perioden präglas av mycket fysiskt spel, dock utan att det blir fult.
Vid 09.34 tilldöms vi straff efter att en Elfhögspelare stått i målgården. Alicia är säker från straffpunkten och ger oss ledningen med 2–1.
Elfhög visar dock sin rutin och trycker direkt på för en kvittering, som kommer redan vid 10.37. Kort därefter, inom knappt 2 minuter, blir vi en spelare kort under ett byte. När spelaren kommer in är vi felvända, vilket ger Elfhögs bästa spelare yta att sätta 3–2.
Vi rycker upp oss efter detta och matchen väger jämnt resten av perioden, med många dueller och fortsatt fysiskt spel.
Tredje perioden
I paus fortsätter vi mana på mod och rörelse, samtidigt som vi ser att Elfhög har problem med våra kontringar. Trots det får vi inte riktigt utdelning, mycket tack vare att Elfhögs målvakt står för en stark insats.
Vi får 2 powerplay innan matchen är 6 minuter gammal, men lyckas inte få in bollen. Astrid har två bra avslut, varav det ena räddas med en kvalificerad räddning.
Vid 07.40 driver Alicia in från högerkanten i offensiv zon och placerar snyggt in 3–3 i bortre hörnet. Känslan är att vi har momentum, och vi börjar fundera på att gå ner på folk för att få mer tryck och etablerat spel i offensiv zon.
Vid 08.17 inträffar en situation där vi anser att hemmalaget borde tilldelas en utvisning efter ett tydligt slag över benen på Stella. Istället går Emilia fram och markerar, vilket resulterar i en korrekt 2+10-minuters utvisning.
Vi genomför ett starkt boxplay, med flera fina räddningar från Ester, och är nära att frispela Estelle med ett långt utkast. Men endast 2 sekunder efter att den två minuter långa utvisningen löpt ut gör Elfhög ett snyggt mål till 4–3.
Efter detta trycker trycker Elfhög på allt mer och matchen rinner iväg till 6–3, som också blir slutresultatet.
Sammanfattning
Vi gör en mycket bra match mot seriens klart starkaste lag. Elfhög är närmast maskinella när de får upp tempo, men det är glädjande att se att vi kan stå upp och ge dem en match – precis som i första mötet i Fritsla.
Vi saknar naturligtvis en del rutin och erfarenhet mot den här typen av motstånd, vilket är fullt förståeligt. Men vi följer en matchplan över 60 minuter och gör som lag vår bästa match och flera spelare visar nya nivåer.
Samtidigt lär vi oss mycket och tar med oss detta in i seriens avslutande 4 matcher. Elfhög vinner matchen rättvist, men prestationen kommer stärka oss framåt.
👑 Kvällens drottningar
👑 👑 👑 Alicia
👑 👑 Astrid
👑 Ester