Dela nyhet
Seger hemma mot Skirö AIK
16 dec, 18:00 0 kommentarer
Finspångs AIK tog i söndags emot Skirö AIK hemma på Grosvads IP. Tråkiga förutsättningar med plusgrader och regn. Finspångs AIK hanterade dock väderförhållandena och vinner med 5-2.
"Vi samlades enligt plan och gick igenom matchplanen. Vi ändrade inget i det stora hela, utan endast ett par detaljer, och det gjorde vi med tanke på vädret som för dagen var regn – och åter regn.
Matchen startade med ganska mycket vatten på isen och det blev till stor del en kamp med lyft och flippar. Med tanke på de senaste träningarna vi genomfört var detta ett spel vi hade koll på och bemästrade på ett bättre sätt än våra motståndare. I matchminut 6 satte Jonas vårt första mål och strax därefter fick vi en straff som Albin W säkert satte bakom Skirös målvakt.
Efter en stund bjuder vi på en felpass som Skirö fiskar upp och reduceringsmålet till 2–1 är ett faktum. Matchen pågår sedan under en längre period där vi är det tyngre laget, har flest chanser, mest boll och styr det mesta. Tyvärr lyckas vi inte få in bollen i mål.
Ytterligare en straff döms till vår fördel. Den räddas av Skirös målvakt, men Filip är påpassligt framme och dundrar in returen och gör därmed sitt första mål i serien.
I halvtidsvilan fyller vi på med energi och pratar igenom planen inför den andra halvleken.
Väl ute till den andra halvleken har regnet i princip slutat, vilket gav mindre vatten på isen. Mer spelbart, men matchbilden var sig lik. Det dröjde dock till matchminut 67 innan Albin W satte 4–1 på passning från Alexander. Strax därefter satte Alexander 5–1 på passning från Viktor.
Vi ledare pratade ihop oss på sidan om vad vi skulle göra om Skirö skulle ta timeout. Den kom dock aldrig, så vi lät det bero.
I den 77:e minuten satte Skirö 5–2. Ett misstänkt offsidemål i en grötig situation framför vårt mål. Vi blev aldrig oroliga och hade bud på fler mål. Resultatet 5–2 stod sig ändå tills domaren blåste av matchen och vinsten var ett faktum.
Viktiga poäng in på vårt konto och vi står därmed kvar på delad andraplats poängmässigt i tabellen. Motala leder med idel vinster. Åby ligger tvåa, snäppet högre än oss på grund av bättre målskillnad – i nuläget med ett måls försprång"
- Tränare Fredrik Wintervide
Kommentarer