Dela nyhet
Julavslutning och Knatteliga
18 dec, 20:39 0 kommentarer
Hej,
Barnens jullov närmar sig och på lördag har vi julavslutning och årets sista innebandyträning innan vi tar ett träningsuppehåll. Den 10 januari drar vi igång igen.
Den 17 januari är planen att barnen ska köra sina första matcher och delta i sitt första sammandrag, Knatteligan i Linköpings Sporthall, som anordnas av Linköping Innebandy.
Knatteligan är till för de allra yngsta lagen, upp till 8 år. Matcherna spelas på liten plan med tre utespelare (mixade lag är tillåtna), små mål används och ingen målvakt förekommer. Inga tabeller eller resultat räknas utan lek och glädje är i fokus. Alla lag garanteras minst fyra matcher.
Vi gör en intressekoll nu för att se hur många barn som vill och kan vara med, så vi vet hur många lag vi ska anmäla. Det kommer att komma en kallelse till er alla som ni gärna får besvara så snart ni har möjlighet.
Mer information kommer att komma när vi närmar oss datumet för Knatteligan.
Hör gärna av er till oss ledare om ni har några frågor eller funderingar.
God Jul och Gott Nytt År!
Önskar
Ledarna