Dela nyhet
Sammanfattning föräldramötet 3/12
4 dec, 14:15 0 kommentarer
Länk till undersökning om föredragen träningstid
Tack till er som deltog på föräldramötet igår och alla ni som hört av er och bett om att få informationen i efterhand. Här är en länk till presentationen:
https://docs.google.com/presentation/d/1rMR5XmELYhzqXM6w1O303WLq6MyGWiBu/edit?usp=sharing&ouid=100021986171847907669&rtpof=true&sd=true
Tre viktiga saker att poängtera:
Avslutning lördag 20/12 14.30-15.30 i Mölnlyckehallen. Alla föräldrar är välkomna på en basketintroduktion ledda av barnen som avslutas med en vänskapsmatch och gemensam fika. Detta är sista träningen för året. Vi kör igång igen när skolan börjar, mer info samt kallelse kommer.
Vi diskuterade att eventuellt flytta lördagsträningen. Den tid som finns tillgänglig är onsdagar 19.00 i Högadalsskolan. Rösta gärna senast 11/12 om vilket alternativ ni föredrar via denna länk eller QR-koden:
Lördagsträningen kan flyttas till onsdag 19.00 i Högadalsskolan. – Fill out form
Sen vill vi gärna utse en lagförälder. För Easy Basket är det inte så krävande då vi inte deltar i seriespel, men följande info har jag fått från styrelsen kring en lagförälders roll:
- Länk mellan klubben/kansliet och föräldrarna
- Hjälpa coachen med information till föräldrarna
- Samordna eventuella insamlingsaktiviteter
- Man tar inte på sig alla uppgifter själv, men ser till att de uppgifter som finns fördelas mellan olika föräldrar
Hör av er till mig om ni är intresserade (emmelie@cansby.com).
MVH//Emmelie