Dela nyhet
Tränaren summerar säsongen 2025
10 okt, 15:01 1 kommentar
Säsongen 2025 är nu avslutad, och det finns mycket att glädjas åt – och ännu mer att bygga vidare på.
Det här har varit ett viktigt steg i vår förenings resa, både på och utanför planen. För första gången sedan vi startade upp verksamheten igen 2021 har vi haft två lag i seriespel, något som visar att vi växer och utvecklas som klubb.
Vi har dessutom lyckats ställa ett lag på banan i stort sett varje match med nästan full trupp, vilket är ett styrkebesked i sig. Det vittnar om ett starkt engagemang och en växande lagkultur där fler och fler tar ansvar för helheten.
Rent sportsligt har vi tagit ett tydligt kliv framåt. Vi avslutar året med fler poäng än under vår bästa säsong 2023, och vi har i flera matcher visat att vi kan mäta oss med topplagen. Det har funnits perioder där vi spelat fotboll av mycket hög kvalitet, där vi både haft idé och energi i vårt spel. Samtidigt har säsongen också visat våra brister – vi har varit ojämna, och de höga topparna har ibland följts av djupa dalar. Det är dock en naturlig del av utvecklingen för en ung och växande trupp som fortfarande bygger erfarenhet och mognad.
Det vi tar med oss är att grunden finns där. Vi har en stark defensiv ryggrad, kreativitet framåt, och en grupp som trivs och kämpar för varandra. Men för att ta nästa steg vet vi också vad som krävs:
-
Bättre träningsnärvaro. Vi behöver öka närvaron på träningarna för att bygga rytm, förståelse och tempo tillsammans. Här kommer kraven att höjas inför 2026.
-
Bättre kommunikation. Vi ska bli tydligare mot varandra – på planen, i ledarskapet och i samspelet som lag.
-
Mer rörelse utan boll. En nyckel för att utveckla vårt anfallsspel är att ge bollhållaren fler alternativ och skapa fler naturliga ytor. Det blir ett stort fokusområde framöver.
Vi ser också stor individuell utvecklingspotential i flera spelare – där årets erfarenheter, både framgångar och motgångar, kommer vara värdefulla byggstenar inför nästa steg.
Nu väntar ett välförtjänt uppehåll innan vi rör oss in mot vintern. Under december väntar futsal och kommunmästerskap, något vi inte satsar på i första hand men som ger oss chansen att hålla igång, ha kul och fortsätta bygga gemenskap. Sedan blickar vi fram mot januari, när försäsongen drar igång och vi förhoppningsvis kan välkomna några nya ansikten in i truppen.
Vi vill också rikta ett stort tack till hela staben och organisationen runt laget:
-
Omar Raouf, som nu lämnar efter flera år som assisterande tränare – tack för ditt engagemang, din lojalitet och allt du bidragit med under din tid i föreningen.
-
Alexander Olsson, som kom in inför säsongen som ytterligare assisterande tränare och tillfört energi, idéer och glädje både på träning och match.
-
Andreas Emilsson och Daniel Sjöholm, som stöttat laget under året i både med- och motgång.
-
Dennis Nilsson, vår sportchef, för ditt helhjärtade arbete bakom kulisserna.
-
Och slutligen Michael Hellman-Olofsson, vår ordförande, vars outtröttliga engagemang och driv gör det möjligt för föreningen att fortsätta ta steg framåt varje år.
Säsongen 2025 lämnar oss med stolthet, lärdomar och en stark känsla av att något större håller på att byggas. Vi har lagt en stabil grund, men resan har bara börjat.
Tack till alla spelare, ledare, supportrar och samarbetspartners för ert stöd under året.
Nu laddar vi om – för 2026 ska vi bli ännu starkare, ännu mer samspelta och ännu mer svårslagna.
//Marcus Pettersson, tränare Drottningsskärs IF
Kommentarer
Hansi Larsen 10 okt, 15:39
Tack till dig, Marcus.