Dela nyhet
Säsong 2026 drar igång!
7 nov, 09:39 1 kommentar
Träningsstart
Imorgon drar 2026-års säsong igång med träning inomhus i Nya Järvenhallen mellan 10:30-12. Vi kör sedan varje lördag till jul. Kom ihåg att träningen drar igång 10:30, så se till att vara där en stund innan.
Efter jul kliver vi upp på två pass i veckan - ett fotboll och ett fys (fokus knä) på Friskis och Svettis.
Anledningen med två pass, varav ett på Friskis, är att det är många som enbart spelar fotboll och att vi även märk att tjejerna börjar känna av knäna.
Cuper
Som vi berättade på föräldramötet tidigare i höst, planerade vi för en större cup nästa sommar och vi kan nu med glädje berätta att vi anmält två lag till Dalecarlia Cup i Borlänge 24-28/6.
Planering och diskussioner i ledarstaben pågår om andra cuper (endagars) i vinter och vår. Vi återkommer i frågan när något är bestämt.
Även träningsmatcher i mars-april är på tapeten.
Ledare
På höstens föräldramöte hade vi ett frågetecken kring ledarstaben 2026 och det var att vi sökte fler ledare. Och därför kan vi med glädje meddela att vi rätat ut det tecknet till ett utropstecken! Mejas mamma - Annika Adrelius kliver in i tränarteamet. Jättekul!
Det fanns fler som annonserade att de kunde tänka sig att hjälpa till, om intresset kvarstår är det bara höra av sig. Så får vi prata ihop oss kring ev roller.
Dubbelidrottande
Avslutningsvis vill vi ledare vill ta tillfället i akt och påminna att vi uppmanar till dubbel idrottande. Så vi har full förståelse om träningarna krockar med annan idrotts träningar eller match.
Eller att man helt enkelt inte har energi för att komma ned och träna. Som vi sa till tjejerna under säsongen som var - vill vi inte ha några ruttna äpplen på träningarna!
Lämna gärna en kommentar på frånvaron - så vi vet. Dvs inte bara en punkt eller inget svar alls.
Nu kör vi
/Ledarna
Kommentarer
Sophia 7 nov, 09:47
👏🤗 Kul!