Dela nyhet
Tung seriefinal i Väggahallen
Igår, 23:15 0 kommentarer
Kamp om varje centimeter..
Det var bäddat för innebandyfest under fredagskvällen när det var seriefinal i Väggahallen mellan Ci85 och CL98. Innan matchstart fick våra Damjuniorer äran att gå in på plan tillsammans med föreningens yngsta förmågor, de fantastiska tjejerna från Innebandyskolan, en extra fin start på matchen!
De två bästa lagen drabbade samman i en match som präglades av hög fart, fysiskt spel och små marginaler. Efter att vi har lett serien under två tredjedelar av säsongen har toppen tajtat till sig. Inför matchen ledde CL98 med tre poäng (med en match mer spelad), och vi visste att det krävdes en topprestation för att rubba Kalmarlaget, som vi tidigare under säsongen både vunnit mot och spelat oavgjort mot.
Första perioden: Ett ställningskrig
CL98 klev ut med en stenhård press direkt från start. De satte oss under hårt tryck, men våra tjejer stod upp fantastiskt bra i defensiven. Agnes Oredsson i målet stod för den ena paraden efter den andra och spred ett lugn i försvaret. Tyvärr lyckades CL utnyttja ett fint läge där en snabb sidledspass till ett direktskott letade sig in till 0-1. Vi åt oss dock in i matchen mer och mer och avslutade perioden med ett rungande skott i ribban. Vi var definitivt med i matchen.
Andra perioden: Utvisningar och motflyt
Känslan inför andra var positiv, men tyvärr drabbades vi återigen av vårt "byte-spöke". En utvisning för sex spelare på plan straffade oss igen, och istället för en logisk kvittering kunde gästerna utöka till 0-2 i powerplay. Det blev en tung uppförsbacke mot ett så pass skickligt lag, och innan perioden var över hade CL även lyckats sätta 0-3 i spel fem mot fem.
Tredje perioden: All in och en jakt på mål
I sista perioden fanns inget att spara på. Det var "all in" som gällde. Redan efter 15 sekunder skapade förstafemman ett jätteläge efter stenhård press, men CL:s målvakt gjorde en stormatch. Vi dominerade stora delar av perioden, skapade chanser och träffade målramen ytterligare ett par gånger – bollen ville helt enkelt inte in.
Efter 17 minuter kontrade CL in 0-4, men våra tjejer vägrade ge upp. Till slut sprack nollan! På en snygg frislagsvariant serverade Moa Haagensen bollen till Nova Mattsson som säkert satte dit den. Vi plockade målvakten i slutminuterna för att forcera, men matchen slutade 1-5 efter ett mål i tom kasse.
Vi faller med flaggan i topp. Det är surt att vi återigen faller lite på slarviga byten, och dessutom i en så här tajt match har man inte råd med stolpe ut när man behöver stolpe in. Men vi har visat att vi kan mäta oss med de bästa – facit mot CL98 denna säsong landar på en vinst, en oavgjord och en förlust. Nu blickar vi framåt. Det återstår fem matcher av säsongen och vi lovar att kriga för varje poäng för att ta oss tillbaka till förstaplatsen. Nu väntar en spelledig helg för att ladda batterierna.
Nästa match: Växjö Vipers (Hemma)
Tid: Fredag 13 februari, kl. 19:30
Plats: Väggahallen
Kom och stötta våra Damjuniorer fram till en behövande seger!
Hälsningar, Tränarstaben
Kommentarer