Träningslokal
Göta bedriver sin verksamhet i Collegium, Mjärdevi, Teknikringen 7. Ingång från baksidan av huset. Gå in via Korpens reception, håll till vänster så ligger hallarna sen längst in till höger.
Göta bedriver sin verksamhet i Collegium, Mjärdevi, Teknikringen 7. Ingång från baksidan av huset. Gå in via Korpens reception, håll till vänster så ligger hallarna sen längst in till höger.
Terminsstart HT 2023
Vecka 33, första träningen söndag 20 augusti
Terminsslut HT 2023
Vecka 50 , sista tillfället är terminsavslutningen söndag 17 december
Terminsstart VT 2024
Vecka 1, första träningen är söndag 7 januari.
Terminsslut VT 2024
Vecka 22, sista tillfället är preliminärt terminsavslutning söndagen den 2 juni,
Förälder + barngrupp
Träning för barn på lågstadiet ca 6-9 år. Träningsformen bygger på det danska konceptet Best On Court, där varje barn har med sig en förälder som deltar och hjälper till vid träningen.
Badmintonskola
I badmintonskolan tränar barn från 7 år. Här tränar barn och ungdomar som vill börja spela badminton, eller vill fortsätta träna utan att tävla.
Parabadminton
Under våren 2024 bedriver vi en parabadmintongrupp för barn och ungdomar med NPF-diagnos, eller fysiska eller intellektuella funktionsnedsättningar. På träningen spelar barn och förälder hela tiden tillsammans för att ge trygghet till träningen och kunskap om just ditt barn.
Tävlingsgrupperna (TG)
I tävlingsgrupperna spelar de barn och ungdomar som är intresserade av att tävla och fokusera extra mycket på träningen inom badminton.
Seniorgrupperna
Vi har fyra seniorgrupper för vuxna och äldre ungdomar.
Senior 4 är en nybörjargrupp för vuxna och äldre ungdomar som vill börja spela badminton.
I Senior 3 tränar vuxna och äldre ungdomar med badmintonvana som inte tävlar utan spelar i motionssyfte.
Senior 2 är för tävlande i seniorklass C.
Senior 1 är för tävlande i seniorklass B/A/Elit.
Tisdag
Badmintonskola (för de som tränar två ggr per vecka)
Tisdagar 17.00-18.00, Hall 1
Parabadminton
Tisdagar 17:00-18:00
Tävlingsgrupp 1 och 2 (TG 1 och TG 2)
Tisdagar 18:00-19:30, Hall 1 & 2
Senior 2
Tisdagar 19:30-21:00, Hall 1 och Hall 2 (delas med Sen 1)
Senior 1
Tisdagar 19:30-21:00, Hall 2 (delas med Sen 2) och Hall 3
Onsdag
Badmintonskola, Nybörjare ons 19
Onsdagar 19.00-20.00, Hall 2
Senior 3 + senior 2
Onsdagar 20.00-21.00, Hall 2
Torsdag
Förälder + barngrupp
Torsdagar 18:00-19:00, Hall 1
Tävlingsgrupp 1 och 2 (TG 1 och TG 2)
Torsdagar 18:00-19:30, Hall 2
Senior 1
Torsdagar 19:30-21:00, Hall 1 och Hall 2
Fredag
Senior 1, Senior 2 och Senior 3
Fredagar 18.00-20:00 Hall 1 och Hall 2 - Fritt spel
Söndag
Badmintonskola, Nybörjare yngre
Söndagar 13:00-14:00, Hall 1
Badmintonskola, Nybörjare äldre
Söndagar 13:00-14:00, Hall 2
Badmintonskola, Fortsättning 1
Söndagar 13:00-14:00, Hall 3
Badmintonskola, Fortsättning 2
Söndagar 14:00-15:00, Hall 1
Badmintonskola, Fortsättning 3
Söndagar 14:00-15:00, Hall 3
Senior 4
Söndagar 15:00-16:30, Hall 1
Senior 3
Söndagar 15:00-16:30, Hall 2
Tävlingsgrupp 1 och 2 (TG 1 och TG 2)
Söndagar 15:00-16:30, Hall 3
Senior 2
Söndagar 16:30-18:00, Hall 1 och Hall 2 (delas med Sen 1)
Senior 1
Söndagar 16:30-18:00, Hall 2 (delas med Sen 2) och Hall 3