Laguppställning
Ledare
Referat
A-lags debut för ung trio
6 okt 2014
I söndags när vi mötte seriekonkurrenten Team Katrineholm så gjorde Tobias Enander, Olle Ekström och Petter Thor A-lags debut. Det var riktigt roligt att se att de tog för sig och gjorde ett gott arbete över hela planen.
Vi gör totalt sätt en bra match mot Katrineholm men vi förlorar med 5-2 efter 2-1 i halvlek.
Anders
Fortsättning från coacherna.
Vi tackar Katrineholm för chansen att få lite mer stor plan i benen då den här matchen inte var med i planerna för försäsongen.
Det gjorde att några nya ansikten fick chansen att visa upp sig den här gången då flera av de äldre spelarna var uppbokade på andra håll och inte kunde ändra med kort varsel.
Nya ansikten på nya positioner samtidigt som undertecknad var tidsoptimist gällande restiden gjorde att genomgången på hur vi hade tänkt att försvars- och anfallsspel skulle gå till blev väldigt kortfattad innan matchstart.
Det blev aktiv coaching under de första minuterna av matchen istället.
Båda lagen trivdes på den stora isytan och tempot var högt i inledningen.
Vi bytte boll med varandra ofta och båda lagen kom till flera bra avslut.
Även om positionerna för våra lirare var lite ovana så fungerar både anfall och försvar riktigt bra för att vara andra matchen för säsongen.
Målen vi släpper in i 1:a är dels ett långskott där Jocke har många spelare mellan sig och skytten samt ett hörnmål. Inte mycket att göra åt.
Målet vi gör börjar med ett bra uppspel och avslutas med en soloprestation på kortlinjen av Jesper Åkerlund.
I mitten av halvleken åker vår vänsterhalv för dagen, Gulla på en smäll vilket gör att vi får plocka om lite i laget.
Återigen blir det aktiv coaching i några minuter men efter det så är vi på plats i både offensiv och defensiv igen. Totalt sett en bra halvlek.
Andra halvlek börjar ungefär som första med bra tempo och chanser för båda lagen. Vi gör ett mål till på en flipp fram till Albin som tar ned och skjuter ett bra skott precis vid stolpen på "fel" sida av målvakten.
Ju längre halvleken går desto fler enmans åkningar blir det. När orken börjar att tryta lite hinner inte huvudet med att tänka lagspel. Bollföraren har ju givetvis ett stort ansvar där när det gäller anfall men ännu större har de som inte tar nya positioner för att bli spelbara.
Efter anfallen gäller det också att inte vila förrän man kommit tillbaka till sin försvarsposition.
Katrineholm håller sina positioner lite bättre och har några fler som vill bli bollförare i slutet av halvleken vilket gör att de går ifrån till 5-2.
Sammanfattningsvis så är vi coacher nöjda med denna försäsongsmatch. Vi får se många spelare som visar att de vill vara med om att ta en A-lagsplats i vinter. Det bådar gott.
Ett par isträningar i veckan gör nog att vi ska kunna prestera ännu bättre i helgens match mot Målilla.
Jens/Filip