Dela nyhet
4-5/6 Hagaslätt 2-dagars folkrace
5 jun, 18:53 0 kommentarer
Lessebo MK stod för värdskapet för en 2-dagars folkracetävling på Hagaslätt, dit tre asarumsförare kom till start när tävlingen drog igång på lördagen.
Eddie Eriksson var den av de tre som lyckades köra hem flest poäng. Två andraplatser och en DNF (brutit) i lördagens tre kvalomgångar gav 10 poäng. Söndagen inleddes dock med ett nytt brutet heat och efter det gav Eddie upp kampen.
Pontus Jönssons resultatrad efter lördagen visade DNF-3:a-6:a vilket inbringade 5 poäng. Söndagens två kval resulterade i en sjätte- och en fjärdeplats och 4 nya poäng. Sammanlagt slutade Pontus på 9 poäng.
Andreas Karlsson drog till Lessebo med förhoppningen om någon sorts revansch för den mindre lyckade hemmatävlingen för ett par veckor sedan då tekniken strulade. Resultatlista visar dock på annat. Efter att ha brutit lördagens första kvalheat kom Andreas inte mer till start och noterades således för en nolla i protokollet.
Inga finalplatser för asarumsförarna den här gången.
Kommentarer