Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från sektionen
Planfix 8:e oktober
6 sep
Platser kvar på fotbollscamp nästa vecka
14 aug
Planfix Duvedplanen, Söndag 6 aug kl 09.00
4 aug
Nyheter från Åre Slalomklubb
Föreläsning "Den hållbara idrottaren" - Onsdag 11 okt
Igår, 12:08
Säsongsavslutning 5:e oktober och inställd träning
23 sep, 16:59 0 kommentarer
Hej fotbollsföräldrar!
Hoppas ni har hållit er friska så här långt. Vi vill informera om några kommande händelser:
🚫 Ingen träning torsdagen den 28:e september
Tyvärr kommer vi inte kunna hålla någon träning nästa torsdag, den 28:e september, på grund av tränarbrist. Men vi tar nya tag torsdagen därpå då vi kommer ha en....
🎉 Säsongsavslutning torsdagen den 5:e oktober!
Vi är tillbaka med full energi den 5:e oktober då vi har vår säsongsavslutning! Vi kommer att ha mycket kul, och som en extra bonus kommer det att bjudas på en överraskningsfika! 🍰🥤 Vore jättekul om så många som möjligt kan komma.
Vi ser fram emot att avsluta denna fotbollssäsong tillsammans med er!
🗓️ Sammanfattning:
28:e september: Ingen träning
5:e oktober: Säsongsavslutning med överraskningsfika
Ha en fortsatt fin helg och vi ses den 5:e oktober på fotbollsplanen!
Fotbollshälsningar,
Emma, Glenn, Philip, Beate och Henrik
Hockey efter fotbollen?
12 sep, 15:17 0 kommentarer
Hej!
Är ditt barn sugen på att börja spela hockey i Järpen?
Lagom till att fotbollssäsongen är slut så drar hockeyn igång för de barn som är födda 2016-2018. Första träningen är tisdagen den 10:e oktober kl 17.30-18.30 (samling kl 17).
Om ni är intresserade så kan ni anmäla ert barn via länken nedan:
https://trekronorshockeyskola.
Obs! Det finns ett lag som kommer köra tisdagar där både tjejer och killar är välkomna. Det finns även ett tjejlag som spelar på torsdagar.
Ha en fortsatt fin vecka och vi ses på torsdag!
/Henrik
Vi kör igång med träningarna! :) Start nu på torsdag 24:e aug
22 aug, 16:13 8 kommentarer
Hej!
Nu på torsdag den 24:e augusti kör vi igång med fotbollen för PF2018.
Det ska bli så kul att komma igång igen och jag hoppas era barn är laddade :)
Jag vill också passa på att välkomna våra nya tränare i laget:
Beate Westby Stålsett
Glenn Jäderlund
Emma Levin
Philip Hafstad
Vi ses på torsdag på Duveds fotbollsplan kl 16!
/Henrik
Hjälp behövs för att kicka igång höstens träningar
15 aug, 14:58 0 kommentarer
Hej fotbollsföräldrar för PF2018!
Hoppas ni haft en skön sommar. Kanske har denna fotbollssommar med VM inspirerat era barn att vilja komma igång med fotbollen igen.
Inför höstens träningar står vi dock inför en kritisk punkt: utan fler tränare kommer träningarna inte att kunna fortsätta.
Jag uppskattar all hjälp och stöd från träningarna i våras. Men som situationen ser ut nu mäktar jag inte med att ha huvudansvaret för kommande träningar själv. Vi behöver ytterligare 2-3 st tränare som kan turas om eller avlasta varandra på träningarna. OBS, ingen tidigare erfarenhet krävs - bara engagemang och viljan att bidra till laget och våra fotbollstokiga barn.
Om du kan tänka dig att ställa upp, eller om du har några frågor, vänligen kontakta mig direkt på 073-6209956.
Jag håller er uppdaterade när vi förhoppningsvis kan starta igång. I så fall blir det fortsättningsvis på torsdagar kl 16-17.
Med vänlig hälsning,
Henrik Lagerberg
Inställd träning imorgon 22:a juni
21 jun, 15:22 2 kommentarer
Hej!
Träningen imorgon ställs in pga för få anmälda. I och med detta tar vi sommaruppehåll och tar nya tag efter semestern.
Jag hör av mig när det blir dags att köra igång igen.
Ha en fin sommar!
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Tor 5/10
16:00-17:00 |
Träning
Duveds konstgräsplan |