Laguppställning
Referat
0 kommentarer
Match mot Skarstavröle, nykomlingar och DEAD LAST i tabellen. Ett gäng som varit en trevlig bekantskap under detta år och som vi också faktiskt träningsspelade mot för ett par säsonger sedan. Vi hoppas att de inte blivit allt för knäckta efter sin första säsong i ettan, utan krigar på för att komma tillbaka.
Matchen då... Ja först vill jag nog tala en stund om min egen storhet och lagkänsla.
För det första våra två -86:or Erkki och Lega a.k.a. Björn Hallbladh, Dom har under vissa matcher haft en tendens att börja tjöta och gnälla på varandra som ett gammalt gift par, för att den inte passar då eller dit eller hit, eller inte springer här eller där. Idag hade vi sekretariatet innan vår match och vilka två utser jag till att sitta där för lite "quality time" innan matchen?? Ja har du en analytisk förmåga tillräcklig för att sätta dig i rätt sal för Högskoleprovet så gissade du rätt!! Erkki och Lega!
Ja vad blev utfallet då?? Erkki 3 mål och 4 ass, Björn "Lega" Hallbladh 3 mål och 2 ass.
För det andra med vetskap om att detta KAN bli en match där det kan vara chans att snygga till sin statistik i Mål och assist kolumnen, vem offrar sig och ställer sig i mål när Wikström inte kommer loss från jobbet. Ja Yours truly är helt rätt gissat. (Att jag under hela veckan haft en dödlig förkylning hade inget med min uppoffring att göra)
Matchen då.
Jag började precis lika bra som sist match jag stod (som var mot Stora Busar för ett par säsonger sedan), Med att släppa första skottet på mål. Men jag spelade upp mig, och efter första perioden var jag 50%-ig och vi hade en 6-1 ledning. Efter bländande klapp-klapp spel från vår sida. Kändes med facit i hand riktigt rent taktiskt att släppa första skottet eftersom backarna för dagen som var Richard, Ståhl och Jonas efter det aldrig riktigt litade på mig och var väldigt solida bakåt.
Ståhl som för övrigt tänkte stå över matchen för att han inte kände sig riktigt hundra... Han var bara den som sprang mest på hela planen.
Japp 11-3 slutade matchen efter en odramatisk 2:a period.
Vår vinst och det faktum att Stora Busar smulade sönder Real BP med 6-2 (Shavit nu får du sluta räkna träningsvinster... Dom är värda uppskattningsvis 0.00) Ja så är vår 5:e raka serieseger i ettan härmed i hamn.

Kommentarer