Dela nyhet
Coacher tränare J20
8 jul, 07:36

Gott om rutin i J20-båset!
Det kommer inte råda brist på rutin i AIK Hockeys J20-lag – vad det gäller ledarna i båset.
Vår egen ”Strumpan” Forsberg kommer kompletteras med Magnus Billman samt en tredje person till ledartrion – och vad dessa herrar då inte upplevt på en hockeyrink eller i ett omklädningsrum – det finns nog inte att hitta!
- Jag skulle kunna säga att vi kan varandra utan och innan, säger ”Strumpan”.
Ett J20-lag är mycket viktigt i en förening. Det märktes rätt väl förra säsongen då halva A-laget bestod av spelare som säsongen innan lirat J18 – även om man var med i större delen av säsongens matcher – är det ett stort steg som ska tas. Att möta ”gubbar” som har 7-8 år mera rutin, det märks.
- Det är viktigt för oss att ha ett naturligt steg från J18 till J20 och sedan A-lag. Sedan kommer det ge utrymme för de spelare som har ett eget driv att kunna träna mer än bara med sitt lag, säger ”Strumpan”.
Någon placeringsmässig målsättning finns inte, utan det handlar om att utveckla spelarna. Serien är upplagd så att det kommer bli minst 32 matcher under säsongen. Sedan kommer det även finns utrymme för spel med A-laget.
- Vi har tre egna grupper, men det kommer finns en dialog mellan oss ledare vad gäller upp och nedflyttning mellan lagen. Det dyker ju alltid upp skador, säger ”Strumpan”.
Nygammalt ansikte i ledarstaben är Magnus Billman, som på 90-talet var A-lagstränare tillsammans med Lars-Eje Lindström.
- Jag känner ju till föreningen väl och ”Strumpan” sedan tidigare, och det känns inspirerande och spännande att få bli en del av gänget, säger Magnus.
- Vad ser du som din styrka som tränare, vad ska du bidraga med?
Klurig fråga, men jag har ju skaffat mig en bred grund genom åren, och har gott om erfarenhet. Jag är ingen sökare numera, utan känner mig trygg i mitt ledarskap. Men det här är som ett gift, det kittlar. Plus att det alltid är spännande och kul att se en utveckling på spelaren, säger Magnus.