Dela nyhet
Information inför sommaren
6 maj, 15:51 1 kommentar
Det börjar bli varmare och skönare vilket också innebär att tävlingssäsongen närmar sig. Innan sommarlovet drar igång på allvar kommer vi tävla på tre ställen; Trollhättan 25/5, Borås 1/6 och Bohus 14/6. Det vore kul om så många som möjligt vill vara med. Här kommer lite mer information för er planering.
Trollhättan 25/5
Här måste vi anmäla oss senast 16/5 och de grenar som finns att välja på är 60, 200, 600, 200m Häck, längd, kula och spjut.
Borås 1/6
Här har vi inte gett upp möjligheten till ett miniläger 31/5-1/6 men vi har inte hittills hittat något bra ställe att bo på. Vi måste anmäla oss senast 22/5. Grenarna som finns är 60, 600, längd och kula. Om vi inte hittar bra boende får lägeridén vänta till hösten.
Bohus 14/6
Här finns det lite fler grenar. 60, 60 Häck, Höjd, Längd, Spjut och Slägga. Anmälan senast 6/6.
Hör av er till abbe1966@gmail.com för anmälan.
Vi vill att ni funderar lite på följande frågor inför avslutningen av våren och över sommaren:
1. Vi upplever att koncentrationsnivån varierar på våra träningar. Det medför att det ibland blir svårt för oss tränare att lära ut färdigheter i friidrott utan måste fokusera på lugn och ro. Vi kommer prata med gruppen om detta på någon av kommande träningar.
2. Vi vill kolla upp intresset att träna under sommarlovet. Vi vill hålla möjligheten uppe om intresse finns.
3. Vi kommer börja köra ute (om det inte är för kallt). Ta med träningsoverall då det kan vara lite kallt med kortbyxor.
Mvh Coacherna
Kommentarer
Abbe 11 maj, 16:58
Anmälan till tävlingen 25/5 måste göras senast på fredag. Jag har fått ett par anmälningar men visst skall vi vara fler ??