Dela nyhet
Tränarkurs och tävlingsdatum
21 okt, 21:15 1 kommentar
Hej!
Den 16 november anordnar utbildningsgruppen i drillförbundet en kurs för nya och blivande drilltränare i Alingsås, se bifogad bild. En jättenyttig och bra kurs som Tove och Sara Persson håller i! Föreningen betalar avgiften för alla nuvarande tränare samt för de som är intresserade av eller nyfikna på att bli tränare i framtiden. För att vara med behöver man ha fyllt 13 år och genomfört onlinekursen Intro till svensk gymnastik (tar ca 2-3 timmar, är gratis och kan göras när som helst). Vill ni anmäla er gör ni det till Elin Larsson senast den 1 november!
Vårens tävlingsdatum är dessa:
Staffanstorp 25/1
Östgötadrillen 7-8/2
Kalmar 7-8/3
HDC 21-22/3
Uppvidinge 28/3
Kalmar 18/4
Bjuv 25-26/4
SM 9-10/5
(Eventuellt tillkommer en teknisk tävling i januari)
Vi vill redan nu börja planera vilka tävlingar vi ska anmäla till, och vill därför att ni fyller i vilka tävlingar ni eventuellt inte kan åka till här: https://docs.google.com/document/d/1wtjCy4W15oT3iP82yrBPEZ5IH9-j8u1v7qPaBRjp9-k/edit?usp=sharing
Meddela också gärna oss tränare ifall det är några speciella tävlingar ni vill till mer/mindre. Vi vill också att de som är med i teamet svarar ungefär hur många tävlingar ni tycker är lagom många. Svara senast 1 november!
När alla svarat kommer vi att synka detta med B-truppen och återkommer med en plan för vilka tävlingar vi prioriterar under vårterminen! Precis som innan är det upp till var och en vilka tävlingar man vill anmäla sig till med solon/duetter.
/Tove, Linda, Lisa
Kommentarer
Tove Hallenberg 31 okt, 08:32
❗️Påminner alla om informationen här över!
1. Fyll i det länkade dokumentet vilka tävlingar ni inte kan åka på
2. Ni som tävlar i team, meddela någon av oss tränare hur många tävlingar ungefär ni vill åka på
Sista dag för detta är imorgon 1/11.