Dela nyhet
När träning ger resultat – och laget växer
8 sep, 08:08 2 kommentarer
Stolta killar i match mot Lilla Torg
✨ Vi ser verkligen hur utvecklingen tar fart hos alla barn just nu – och det är helt fantastiskt att följa! ✨
Under två helger har vi spelat tre vänskapsmatcher och en seriematch, mot Gislöv, Skegrie, Lilla Torg och Anderslöv. Matcher fyllda av kämparglöd, laganda och massor av fotbollsglädje! 🙌⚽️
Det vi tränar på börjar verkligen synas ute på planen – allt från passningsspel och positionsspel till kämpavilja och modet att våga testa nya saker. Barnen tar stora steg framåt och visar gång på gång vilken härlig energi och vilja de har.
🖤 Ett stort tack vill vi också rikta till alla föräldrar och supportrar runt omkring laget. Ert engagemang och ert stöd från sidan betyder massor för barnen – det ger energi och trygghet när de spelar. Vi vill samtidigt påminna om att det allra bästa stödet ni kan ge under matcherna är att heja och uppmuntra, men låta spelarna själva fatta sina beslut på planen. När många olika instruktioner kommer samtidigt kan det skapa förvirring, och vi vill ge barnen modet att testa, våga göra misstag och själva hitta lösningarna.
Tillsammans skapar vi en miljö där utveckling, glädje och gemenskap får stå i centrum. 🌟
Det här är bara början – och vi ser fram emot många fler matcher där både spelare, tränare och supportrar bidrar till den positiva resan.
FORZA ACT! 🖤⚽️🔥
Kommentarer
Liridon Dakaj 8 sep, 08:43
<3 Act <3
Arnel Music 8 sep, 13:49
Si senör 👊