Laguppställning
Referat
Debutanter och comebacker.
0 kommentarer
På söndagskvällen spelade vi vår andra match för helgen. För motståndet stod Vasastadens BK och spelplatsen var Zinkensdams IP.
Eftersom några spelare fick dubblera under helgen, fanns det en del trötta ben som infann sig till samlingen.
En spelare fich även göra debut i dag. Einar gjorde sin första start i den anrika svart/vita tröjan. Välkommen till Westermalm, Einar.
Kvällen bjöd även på comeback. Coach himself tog återigen en plats i startelvan. Tack och lov var det mellan stolparna. Allt annat hade varit fullkomligt omöjligt. Redan efter halva uppvärmningen var han helt slut, och hade nog helst av allt bytt redan då.
Matchen
Vi gick till match med intentionen att krympa ytorna och spela ett något tillbakadraget spel. Tanken var att, med längre bollar bakom deras backlinje, utnyttja Fabians snabbhet.
Det gick väl sådär...
Av de långa bollarna var det väl ungefär en av tio som orkade över deras backlinje. När vi väl lyckades hade vi svårt att låsa fast bollen på deras halva. Det gjorde att vi omgående fick börja försvara oss igen.
Något vi gjorde med bravur.
Trots att vi spelade ett bra presspel och tvingade dem att ta avslut långt från mål, lyckades vi shabbla in två mål bakåt under den första halvtimmen.
Efter två noll ändrade vi om till det spel vi behärskar. Direkt gav det resultat och tillslut kunde Fabian efter en fin dribblingsräd på vänsterkanten trycka in reduceringen.
1-2 i paus således.
I andra började vi som vi slutade. Hög press och fler fina anfall. Men istället för kvittering började coach i mål att dribbla som sista man. En gång gick det bra, men inte två...
1-3, och som vanligt skällde coach på försvaret. Även Peter på topp fick sig en skrapa.
"Alla insläppta mål är utespelarnas fel" örsvarade han sig efteråt.
Tack och lov började vi inte hänga med huvudena för det. Vi tog återigen tag i spelet och strax efter kunde André ta sig in i straffområdet där han blev brskt omkullgjord. Straffen satte Guillome säkert dit.
2-3 och vi var verkligen på gång. Kort efter reduceringen slog vi till två gånger om genom Peter. Först efter ett inlägg från David, och sen efter ett från Fabian och het plötsligt ledde vi. 4-3 med tio minuter kvar.
Tyvärr lyckades de med att få in en sen kvittering. Bjuppe blev avdribblad nere vid hörflaggan varpå ett skott från ingen vinkel alls lyckades smita in mellan stolpen och coach.
4-4 och matchen blåsstes strax därpå av.
Tycker att vi ska vara helnöjda med matchen trots allt. Med en riktig keeper i mål kanske vi hade vunnit. Fast då hade vi nog inte gjort så många framåt. Coach hävdar att hans utsparkar borde räknas som "hockey-assist".
Laget
Robban och Guillome på kanterna spelade riktigt bra i dag. Något osäkert i början, men blev bättre och bättre ju längre det gick.
Bjuppe och Micke i mitten. Vad ska man säga. I år har vi verklig fight om mittbacksplatserna. Ingen kan känna sig säker. Lysande instas än en gång av våra mittbackar.
Centralt i mitten slet, och gjorde livet jobbigt för de andra, Jocke och Einar. Bra insats även där. Skönt med klassiska Tipsextra spelare i mitten.
Kanterna skötte David och André väl hand om. André lyckades även denna gång råka ut för en, vad alla trodde dödlig, huvudskada. Som vanligt blev det bara ett blåmärke. Ett rejält över ögat.
På topp sprang Fabian fram och tillbaka, understödd av Babak.
På bänken satt Keno, Peter och Orre. Tre spelare som spelade i gårdagens 8-3 seger. Alla tre kom in under gång och gjorde det mycket bra. Vad annat kan man säga om två gjorda mål?
Walk on...
Kommentarer