IBK Vänersborg (U) - Vara IBK U
Laguppställning
Ledare
Referat
Inget skrivet
Vara U - Vänersborg U
22 okt 2013 0 kommentarer
I första perioden så inledde vi rent ut sagt förjäkligt. Vi slog indianare hit, och tappade markeringar till både höger och vänster. Vi fick 1-0 i baken efter 6 minuter vilket Vänersborg verkligen var värda. I anfallet efter så lyckas vi med vårt första anfall där vi har mer än tre pass i rad, och då förvaltar Johan Holm detta på bästa sätt. Ett bra pass från Linus och Johan nyper till på volley och kvitteringen är ett faktum Linus hittar sedan Tom som laddar på backplats. Skottet sitter perfekt, och Carlgren täcker målvakten vilket gör att skottet går in. Vi lyckas alltså ta ledningen i en period där vi har knappt mer än två skott på mål. Vi räddas av Victor i vår kasse som storspelar.
I periodvilan så snackar vi om få saker, men ack så viktiga! I första så försökte vi slå svåra idiotpass som motståndarna lätt fångade upp, vi snackar nu om att komma ner med en mittfältare för att få bättre uppspel. Vi snackade om att visa hjärta och att våga gå in i dueller, något som hela laget lyssnade på och alla kändes extremt taggade inför andra.
Vi inleder på en helt annan nivå nu. Alla springer och kämpar. Ingen petar med klubborna längre utan alla går in med kroppen. Viktor ”X-force” Karlsson visar vägen genom att mosa motståndare på motståndare, detta kollar de yngre killarna på, och trots att de är lite mindre så smäller de på ändå utav tusan. Riktigt kul att se! Viktor hänger in ett snyggt slagskott efter 3 minuter, och Oscar M får in ett dragskott ur en omöjlig vinkel på fint pass från Casper. Däremellan lyckas Vänersborg pilla in en boll framför vårt mål som vi inte lyckas att få bort. Vi leder nu med 2-4 när andra perioden avslutas. Det ska tilläggas att vi spelade med två man mindre i två minuter, något som Linus, Viktor och Anton S löste på ett enormt bra sätt. Knappt en boll går fram till Victor och den trion ska ha enorm cred för sitt defensiva arbete.
Vi inleder sista perioden på bästa vis då ”Hölmarn” pillar in en målvaktsretur och utökar vår ledning till 2-5. Vänersborg pressar nu hårt, men vi lyckas hitta ur pressen ganska bra då vi antingen hittar långbollar till våra toppar eller till mittfältarna som möter i mitten. Dock så blir matchen lite konstig då både vi och Vänersborg åker på konstiga utvisningar av domarna, något som rycker sönder matchen lite grann. Våra motståndare sätter 3-5:an i PP men minuten senare så visar Viktor återigen vägen genom att sätta ännu ett slagskott till 3-6. Detta skedde i 10:e matchminuten och vi lyckas hålla bra stånd tills det är tjugo sekunder kvar då Vänersborg får in en boll. Vi håller dock detta utan problem och vinner matchen med 4-6!
Dagens plus:
+++ Går till hela laget efter den första perioden. Varenda spelare spelar på en riktigt hög nivå och alla ska klappa sig själva på axeln. Från Victor i mål till Joel, Oscar och Carlgren på topp; alla spelade på ett utomordentligt sätt och visar hjärta för klubben. Grymt grabbar!
++ Vattenpåfyllarna/fansen. En trogen skara supportrar följde med till Vänersborg och de hejade för fulla muggar. Några av dessa fyllde även på våra flaskor i paus. En liten grej, men känns bra att ha ett sånt grymt läktarstöd!
+ Finns inte så mycket mer kvar. Men skänker sistaplusset till omklädningsrummet som var extremt rymligt och fint samt att antalet duschar var många.
// Philip Alfredsson
Kommentarer