Dela nyhet
Kort sammanfattning av föräldramöte
26 aug, 20:48 3 kommentarer
Ett exempel från vårt arbete med kamratskap då vi träffar RF-SISU träffat RF-SISU
Hej på er, vi vill tacka de som kom igår på föräldramötet.
Vi skriver en kort sammanfattning av det vi tog upp och undrar man över något så bara fråga så berättar vi mer.
Mötet inleddes med RF-SISU där de belyste vikten av föräldrars delaktighet i barnens idrottande och i föreningenslivet.
Hur vi vuxna pratar om barnens idrottande gör stor skillnad på hur barnen upplever glädje och lust till att fortsätta.
Vi ska finnas för barnen utan att pressa och jaga resultat.
Fråga frågor som vad var det bästa med träningen idag, istället för att fråga hur många mål hen gjorde osv.
Efter att RF-SISU föreläst delade vi upp oss i respektive lag och i vårt lag lyfte vi punkter som:
Vi tränare efterfrågar stöttning av "närvarande vuxen" under träning då flicklaget är 18st tjejer och ibland är vi inte tillräckliga ifall det inträffar skador, toabesök eller liknande. Vi diskuterade ett rullande schema med en vuxen per träning. Alltså inte en tränare som leder träningen, utan hjälper till vid sidan av planen.
Vi bollade även ett körschema där man har ett tillsatt datum då man kör, kan man ej byter man sinsemellan. Vi får hjälp av Anna (Siris mamma med detta). Återkommer med info.
Vi frågade de föräldrar som medverkade om hur de upplevde att tjejerna kände kring seriespel nästa år och de var positivt inställda till seriespel även nästa år!👍
Avslutningsvis tog vi även upp lite kring sociala medier och den startade whats up-gruppen som laget har.
Vi tränare uppmanar Er föräldrar att samtala med era barn kring vad som skrivs i gruppen och påminna om hur man använder sociala medier på ett kamratligt sätt.
Vi tränare för alltid ut information via svenska lag och kommer göra likadant fortsättningsvis, då det är den information vi fått från föreningens styrelse.
Vi tycker det är otroligt roligt att träna era tjejer och se dem utvecklas tillsammans. Tänk att vi nu är 18st aktiva tjejer i laget!
Hälsningar Marie och Ida
Kommentarer
Ida Nilsson rubin 26 aug, 20:52
Tack för sammanfattningen!
Sanna Björk 26 aug, 22:55
Tack så mycket för sammanfattningen! Guld värt eftersom att vi inte kunde vara med på mötet!
Och ni, Ida & Marie, är FANTASTISKA tränare/människor 🤩 Tjejerna trivs så himla bra med er och känner sig trygga och hörda!
Stort tack från hela familjen Björk/Johnsson 🌞
Marie Hjelmqvist 27 aug, 21:08
Tack snälla, det värmer verkligen!🙏🥰