Laguppställning
Ledare
Referat
En bra tankeställare för Unik efter 2-2 mot UIF!
0 kommentarer
En av flera resultatlösa hörnor i matchen.
Unik kan till att börja med tacka UIF för att man med all tydlighet lyckades blottlägga alla svagheter som Uniklaget faktiskt är behäftade med. Trots det kom UIF undan med blotta förskräckelsen och lyckades nå oavgjort med ett oavgjort resultat, 2-2 efter ett sent kvitteringsmål. Unik svarade för två mycket vackra mål där man i omställningar låter bollen gå med ytterst få tillslag till friställda spelare, där hängde inte UIF med. I övrigt var det UIF som visade hur spelet kommer att gestalta sig i fyran. Med ett genomtänkt försvarsspel och ett ganska tydligt anfallsspel visade man på hur viktigt det är med positionsspelet.
UIF-spelarna fick husera fritt på mittfältet utan att Unikspelarna lyckades uppbåda någon som helst press på bollhållare eller täckning av farliga passningsvägar, UIFs mittfältare kunde i lugn och ro bygga upp det ena anfallet efter det andra medans Uniks mittfält sprang sig helt slut. Hela tiden fick motståndarnas anfallare i lugn och ro ta emot bollen och iscensätta farliga anfall.
När Unik hade bollen lyckades de svartvita hela tiden stänga in spelet och Unikspelarna som med sitt vanligtvis så goda passningsspel hela tiden kom i tidsnöd. Kanske det myckna inomhusspelet fortfarande spökar för man hade påfallande svårt att med längre bollar ta sig ur pressen.
De gånger Unikspelarna kunde smita ur pressen och få upp bollen i banan blev det nästan alltid ett läge till farlighet eller en målchans. På denna position på banan var Unik ett bättre lag än motståndarna varför matchen ändå slutade 2-2.
Man hade hoppats att matchen skulle ha rätat ut några frågetecken inför matchen på söndag men efter matchen var frågetecknen fler än innan.
Några ljuspunkter fanns det dock, Eldins knä höll, Ahmeds formtopp består, Viktor gjorde ännu en fantastisk match och Erik kunde spela en hel halvlek efter sin operation. Det är alltså symtomatiskt att det är de offensiva spelarna som levererade medans det i övrigt fanns mycket mer att önska. Först och främst beror det nog på bristen av ett fungerande positionsspel i försvarsspelet och bristen på en hållbar spelstrategi i uppspelsfasen vilket även ledningen får ta på sig. Nu spelar vi på en högre nivå och Unik tvingas att ta fram en hållbar strategi för det kommande året, det går inte bara att leva på ett fantastiskt anfall när motståndarna hela tiden enkelt bjuds in att anfalla ohotat. Den något sämre insatsen hos flera spelare beror alldeles säkert på detta, man famlar i mörkret utan en gemensam strategi och motståndarna är för bra för att man med egen skicklighet ska ta sig ur problemen.
Det var nog bra att laget fick sig denna tankeställare inför den kommande cupmatchen.
Kommentarer