Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Nere på jorden igen
3 jun 2015 0 kommentarer
ULVEN GENTLEMEN - KUNGARNA 0-5 (0-1)
Laguppställning (2-3-1):
MV: Fadi
B: Hegge / Tuben / Patrik (K)
HMF/IMF: Hjalle / Javier / Robin
VMF: Brasse / Savas
F: Ricky / Kalle
Efter en riktigt bra säsongsstart kom Ulvens permobiler ner på jorden igen i matchen mot erkänt svårspelade Kungarna. Ulven hade ett väldigt offensivt lag där en halvkrasslig Hegge var den ende egentligt defensive spelaren (Fadi i kassen borträknad). Balansen på lagen blev därför svår att få till och mittfältet blev väl offensivt.
Bästa Ulvenchanserna i första halvlek var ett påpassligt långskott av Javier som nästan ställde keepern men han tippade bollen i ribban samt en nick efter hörna av Kalle. Där var Brasse nära att styra in nicken men bollen gick utanför. Kungarna ledde i halvtid klart på poäng men med bara 0-1 i mål. Målet kom sedan Hegge väl enkelt blivit omsprungen i en-mot-en-läge.
I början av andra spelade Ulven upp sig och Patrik hade ett bra skottförsök men efter några minuter tog Kungarna över kommandot och såg här ser coach Butchers kommentarer ut resten av halvleken:
0-2 efter sämre period då vi tappar mitten
Ricky drog ett skott på sidan
0-3 tappad högerkant
0-4 Hjalle följer ej med sin gubbe
Kungarna nick i stolpen efter snyggt anfall
Hjalle drar alla men forward är inte med på pass
Robin hårt skott gånger 2
0-5 kontring efter lång hörna. Patrik slår hål i luften och Hegge är ensam mot tre
Bara att konstatera att det här var en dålig insats av Ulven och att man måste spela enklare, jobba hårdare och springa mer mot så här pass bra lag.
Matchens lirare:
Trots missen vid sista målet tar Patrik hem priset då han var riktigt stabil i backlinjen, både försvarsmässigt och i passningsspelet. Viva El Viejo!
Kommentarer
Robin 1 jun 2015
fan värsta stressen att inte hinna svara