Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Preliminär laguppställning släppt!
20 aug 2013 0 kommentarer
Imorgon vankas det höstpremiär för våra gulklädda permobilkrigare.
För motståndet står Steppens Söner, tvåa i tabellen men Ulven var nära att lugga dem på poäng i premiären i våras så omöjligt är det definitivt inte. Det har varit en tung säsong hittills med endast två poäng på sex spelade matcher men undantaget stortorskarna mot En Asgrön Häger och Son Durisimos har vi varit med både spelmässigt och målmässigt i de andra matcherna som lika gärna hade kunnat sluta med Gentlemannaseger.
Höstens första laguppställning släpptes nyss på Fotbollskanalen.se, Twitter och diverse sociala medier, så här ryktas den se ut:
2-3-1
MV: Hoffen
B: Frallan (K) / Pecka / Peter (debutant)
HMF: Tuben / Ragge
VMF: Patrik / Mange
IMF/F: Göran / Savas / Butcher
Peter Frey debuterar på backplats, han lirade i Ulven för dryga 10 år sen och har stått på tillväxt sedan dess men är en stabil och hårdför back/mittfältare som säkerligen kommer göra en hel del nytta för Gents.
Nu kör vi, krossa Steppens Söner!
Årets första trea, äntligen!
27 aug 2013 0 kommentarer
Laget som bärgade årets första efterlängtade seger
Ulven Gentlemen - Steppens Söner 2-1 (0-1)
1-1 Patrik (Savas), 2-1 Savas (Mange)
Gult kort: Ragge (för nära bollen vid inspark)
Laguppställning (2-3-1):
MV: Hoffen
B: Frallan (K) / Pecka / Peter
HMF: Tuben / Ragge
VMF: Mange / Patrik
IMF/F: Göran / Savas / Butcher
Höstpremiär för våra gulklädda permobilkrigare och del 2 av en säsong som dittills varit riktigt tung. Endast två poäng på sex spelade matcher men undantaget stortorskarna mot En Asgrön Häger och Son Durisimos har man varit med både spelmässigt och målmässigt i de andra matcherna som lika gärna hade kunnat sluta med Gentlemannaseger. För motståndet denna gång stod Steppens Söner, tvåor i tabellen men Ulven var nära att lugga dem på poäng i premiären i våras.
Debuterade i Gents denna ljumma sensommarkväll gjorde Peter Frey. Peter lirade ett par säsonger i Ulven för dryga 10 år sen och har stått på tillväxt sedan dess men är en stabil och hårdför back/mittfältare som säkerligen kommer göra en hel del nytta. Hans debut var helt okej, några slarviga passningar men också några riktigt fina brytningar. Patrik Holmqvist som gjort några matcher i Gents fick också chansen då Soldan (för vilken gång i ordningen) lämnade sent återbud.
Matchen var spelmässigt jämn och av den befarade ringrostigheten efter sommaruppehållet syntes inte mycket. Ulven hade några riktigt fina anfall men var lite trubbiga framåt. Dessvärre gjorde Hoffen en dundertabbe som ledde till 0-1. En inspark från sidan skulle bli en plockpotatis men tydligen hade någon illvillig motståndare hällt såpa på målvaktshandskarna när inte Kung Hoff såg så bolluslingen studsade ur händerna på honom och passerade mållinjen knappt men klart.
I andra halvlek brände Tuben ett superläge när han sköt bollen över på sin egna retur. Skulle det bli ännu en tung kväll? tänkte nog alla Ulvensupportrar på läktarna. Men Gents ville annorlunda. Patrik tog i för kung och fosterland nere i högerhörnet och fick in bollen via målvaktens händer ur dålig vinkel. Inte heller det faktum att Ragge åkte ut fem minuter för en ytterst tveksam incident (stod han för nära bollen?) kunde stoppa Ulven denna kväll.
Efter att ha rett ut den stormen på ett strålande sätt gick man fram och avgjorde matchen med några minuter kvar. Målet var f.ö. riktigt fotbollsgodis. Savas och Mange väggade sig fram längs vänsterkanten och när man kom fram till målet placerade Ulvens nr 14 kyligt bollen bredvid målvakten mellan målvaktens ben till vilt jubel. De sista minuterna blev en ren formsak och Ulven vann rättvist. En ruggigt skön och viktig seger som gav hopp inför fortsättning av hösten.
Matchens lirare:
Denna kväll förtjänar hela laget beröm, det var en gedigen laginsats och positionsspelet var riktigt bra. Till och från hade Ulven dessutom riktigt fint spel. Men om man ska utse någon så faller valet på Göran som gjorde sin första match som innermittfältare i Gents och gjorde det riktigt bra. Hårdför, positionssäker och spelade enkelt. Keep it up Nyman!
Kommentarer