Boo KFUM D - Tullinge Triangelpojkar BTK D
Laguppställning
Referat
BB = Borta mot Boo
11 okt 2021 2 kommentarer
Lättade efter seriepremiären i Div5 Södra mot Boo borta kom vi hem med en 8-4-seger i bagaget, efter en sen hemfärd efter en långdragen jämn match inklusive segerstopp på ”Gula måsen” i Älvsjö.
Boo körde med den för oss bekante lagledaren Thomas Sandelin + tre spelare jag inte hade mött förut, en ungdom, Torsten Swedmark och 2 seniorer, Roland Lundblad och Mats Sundström (som Kenneth mött tidigare). Tullingelaget körde med Kenneth, Johan, Patrick och Peter Ottosson, som äntligen återkommit till laget för första gången sedan 2014.
Matchen.
Omg. 1
Efter fyra första singlarna står det 2-2. Lite spänd inledning av Patrick som lyckas utjämna 0-2 till 2-2, men förlorar knappt i skilje mot den hårdslående Mats. Johan förlorar också sin match mot Roland men konstaterade att motståndet var för tufft, 1-3. Kenneth vinner 3-1 mot Sandelin och Peter 3-0 mot Torsten.
Omg. 2
Idel ”3-setare”. Tullinge vinner omgången med 3-1.
Roland - Peter, 0-3. Mats - Kenneth, 3-0. Thomas - Patrick, 0-3. Torsten - Johan, 0-3.
Dubblar
Roland/Torsten har det inte lätt mot Johan/Kenneth. Framförallt Torsten har det svårt för materialet när Johan levererar bollen. Tullingeparet vinner 3-0.
Thomas/Mats möter Peter/Patrick i en mycket jämn match. Många roliga bollar där Peter räddar många hårda smashar från Mats. Tyvärr missar Tullingeparet många enkla bollar, och matchen, i skilje.
Ställning efter dubblar 4-6 och fortfarande nerv i matchen.
Kenneth möter Roland och börjar övertygande med 2-0. Roland felbedömer ofta Kenneths nabb, så Kenneth kan slå in sina stenhårda smashar. Sedan vacklar Kenneth lite i sitt spel och det mynnar ut i skiljeset. Kenneth tar kommandot och har ett försprång, men i slutet tar bränslet slut och vi ser att Kenneth tappar enkla bollar och har det tufft, men han lyckas knyta ihop säcken och vinna med 11-8. MYCKET SKÖNT!
Peter lyckas få hål på den hittills obesegrade Mats genom att vinna en bra match med 3-1 och Tullingesegern är ett faktum. Samtidigt pågår den oräknade matchen mellan Johan och Sandelin, där Johan lätt vinner med 3-0.
Summa summarum. En liten pärs när ett på papperet svagare lag gör bra motstånd och utmanar vårt rutinerade manskap. Vi lyckas dock skärpa oss och komma igen. Nyförvärvet Peter går rent i singlarna och gör en stabil insats. Skönt!
Kommentarer
-
Thomas Jonasson 11 okt 2021
Härligt grabbar!
-
Daniel Samnerud 11 okt 2021
Bra jobbat! De är bättre än det ser ut. Stabilt av Ottosson.
Kommentarer