Laguppställning
Referat
En kvart räckte för Arlanda
25 sep 2021 0 kommentarer
Arlanda Jets tog sin andra seger för säsongen när man avfärdade Tyresö Royal Crowns med 35-6. Det räckte med en halvlek för Jets, som då var i ledningen med 21-0. Därefter tappade man skärpa och tempo och Tyresö kom bit för bit in i matchen. Man var dock aldrig i närheten att hota hemmasegern, denna soliga försommareftermiddag.
Bägge lagens defense höll tätt i inledningen av matchen. Jets defense satte tuff press mot Tyresös QB Michel Jenmert, men även gästerna höll tätt i inledningen, ledda av Glenn Craig McCoy som svarade för flera fina tacklingar.
Men halvvägs in i första kvarten hittade Joshua Scurlock fram till Nick Elman. Denne lurar bort sin bevakare och tar bollen in i endzone för en 65 yards TD.
Så långt var det en ganska snäll match. Men när normalt lugne hemmaspelaren Kristoffer Blanck ledsnar på att bli kvarhållen på marken och delar ut en rejäl tryckare, då tänder det till ordentligt. Tyresö ville ha det till utvisning, men så blev inte fallet.
I stället kommer det en, bara ett spel senare. Rejält tumult uppstår, med i stort sätt alla spelare inblandade. När allt är över har domarna hittat en utvisning på gästernas Jimmie Apelskog, samt ett antal övriga 15 yards bestraffningar. En utvisning kunde säkerligen varit 5-6 stycken i den situationen, och inte ens Jets coacherna vid min sida förstod vad våra randiga vänner hittat.
Efterslängar och snack
Men man bidrog i alla fall till att än mer höja intensiteten i matchen. Varje spel avslutades nu med munhuggning och efterslängar. Jets lyckades bäst med att koncentrera sig på spelet och i början av andra kvarten hittade Scurlock utrymme för att springa in med matchens andra sex poängare. Därmed var matchens snyggaste försvarsspel, en läcker brytning av Kevin Kronow, till ingen nytta spelet innan, men snyggt var det hur som helst.
Tyresö kom ingenstans offensivt. Arlandas d-line med Grant Wells i spetsen släppte inte många yards och Royal Crowns enda first down i första halvlek kom efter en Jets bestraffning.
Kommentarer