Färjestads BK - SHK Hockey Club
Laguppställning
Ledare
Referat
Knapp förlust efter stark slutforcering i karlstad
1 nov 2020 0 kommentarer
Långresa till Karlstad den här helgen och efter dryga fyra timmar i buss anländer vi till Löfbergs arena och installerar oss i tvåans omklädningsrum för match.
Det känns lite speciellt att vara här igen med ett gäng kämpar som fortfarande tar kliv och utvecklas både som individer och lag. Vi har en tuff uppgift framför oss och den antar vi med stor energi.
Färjestad kommer till match med tre femmor och sätter bra fart från start. Vi hänger med bra och täpper till rejält i mittzonen. Hamnar vi under press är vi ändå på rätt sida för det mesta och vi håller motståndarna på utsidan i egen zon.
Färjestad är starka, vänder spelet snabbt i mittzon och vi har svårt att hinna med att få till bytena utan att det blir tunt bakåt. Det är också ett byte som öppnar upp för 1-0 efter att Färjestad skapat ett två mot noll läge. Elise är med bakåt och låser klubban för den första spelaren men nummer två har lite flyt och får fram en klubbspets.
Direkt efter målet skapar vi ett par bra lägen att kvittera. Först när Lova tar sig in i slottet från vänsterkanten och prövar motståndarmålisen med ett skott och strax efter får Elin ett liknande läge. Vi får chansen i power play och skapar ett bra läge direkt på tekning då Lova går direkt in och snor åt sig pucken efter en oavgjord tekning. Båda lagen skapar chanser och med lite mer flyt hade vi kvitterat men istället är det Färjestad som ökar på sin ledning till 2-0 i power play.
Intill periodvila med 2-0 i baken och 14-4 i skott (som inte speglar matchbilden så här långt).
Andra perioden är vår svagaste under matchen. Färjestad gör inte heller en bra insats som lag. Det är mycket solokörning från motståndarna och vi blir lite stillastående i egen zon. Vi skapar i och för sig ett par chanser (Moa är riktigt nära med ett lågt skott som fastnar under benskyddet på målvakten) och träffar mål med lite fler skott än i första faktiskt. Carro räddar en straff med 14 minuter spelade av perioden och vi är fortfarande med i matchen. Med tre minuter kvar av perioden kontrar Färjestad, bryter in i vår zon med två spelare som skjuter och styr pucken upp i ribban. Sekvensen spelas klart och till vår stora förvåning tilldöms så Färjestad ett mycket tveksamt mål (matchen tv-sändes så för den speciellt intresserade går det alldeles utmärkt att bilda sig en egen uppfattning). Det går fort och domarna gör sitt bästa så det är bara att gilla läget och kämpa vidare. När signalen går för periodvila står det 3-0 på tavla.
Underläge med 3-0 i Karlstad och en period kvar att spela! Vi rullar på med två treor och tre tvåor och Färjestad fortsätter med sina soloåkningar. Vi bidrar till svårigheterna för motståndarna att hitta bra passningsalternativ genom att vi stänger ner ytor och passningsvägar. Den här perioden är vi tillbaka lite i första periodens spel. Vi kommer lite mer rätt i vår forechecking, vänder spelet snabbare och skapar också fler chanser.
Med sex minuter kvar att spela tar vi en time out och samlar de sista krafterna för en slutforcering. Det ger utdelning direkt då Rebecka och Elin kommer loss i ett två mot en läge. Förstaläget missas men med en stark forcering mot mål trycker ändå Rebecka dit reduceringen.
Målet ger oss energi och 45 sekunder senare snor Lova åt sig pucken från en övermodig motståndare på offensiva blå, avancerar in från vänster i slottet och sätter upp trissan i närmaste krysset. 3-2 med nästan 4 minuter kvar av perioden och nu är det match. Vi skapar klart fler lägen nu, inte minst under två minuter i ett power play och med en minut kvar av matchen är Lova nära att sätta sitt andra för att ta matchen till förlängning.
Vi är mycket nära att vända underläge med 3-0 efter en stark insats i sista där vi vinner skotten med 10-7 och hade sånär snott med oss poäng hem från Karlstad. En bra erfarenhet att ta med oss framåt!!
Jan L
Kommentarer