Laguppställning
Ledare
Referat
Bra träningsmatch inför spel i damjuniorserien
0 kommentarer
Vi inleder första perioden i bra tempo och med mycket skridskoåkning. Kommer också till många lägen för skott som vi sätter på mål. Skottstatistik 13 mot 7 i första speglar matchbilden bra.
Elin gör första målet efter att ha brutit in mitt i zon och avslutat med ett skott. Robin gör tvåan genom ett direktskott efter flera bra passningar i anfallszon med Jossans som den avslutande, målgivande.
Perioden tillhör en av de bättre för året men tempot tar också hårt på krafterna.
Även andra perioden inleder vi bra men tappar lite av initiativet i takt med att Tierp kommer mer och mer in i matchen. Vi har många bra kombinationer och flera bra chanser att utöka ledningen men Tierp kommer till bra skottlägen oftare (10 mot 16 i skott) och reducerar till 2-1 med knappt 2 minuter kvar att spela.
Nu är vi rejält trötta och periodpausen kommer lägligt.
I tredje blir det mycket kamp från vår sida. Tierp kvitterar i mitten av perioden men vi återtar ledningen redan ett par minuter senare då Ida skjuter ett lågt skott efter passning av Emelie.
En, totalt sett, mycket bra träningsmatch för oss inför det avslutande spelet för säsongen. Matchen slutar 3-2 och skottstatistiken helt jämt 30 mot 31. 94% räddningar av Malin och er andra som försvarade.
Ni, tjejer och killar, som var med kan alla vara nöjda med er insats.
Jan L
Kommentarer