Dela nyhet
Information om Skansenhelgen för berörda
8 dec 2025 0 kommentarer
LUCIA PÅ SKANSEN 13-14 december 2025
OBS! Informationen gäller endast de 13 barn/ungdomar som i år representerar Spektrumkörerna på Skansen under lucia-helgen. 11 ordinarie och två reserver som kallas in till helgen vid behov.
REPETITION MED ÅRETS GÄNG (alla 13)
ONSDAG 10 december kl 18.00-19.00 på Kastanjen.
Det är onsdag och inte torsdag pga att Kastanjen har sin Vintermarknad med luciatåg på torsdag kväll den 11 dec.
13-14 DECEMBER PÅ SKANSEN
ENTRÈ
Vi finns uppskrivna på en medverkandelista vid Sollidenproten. Det är den ingång som ligger uppför backen till höger om stora huvudentrén. Kom i god tid så att vi kan börja kl 9.30!
PARKERING OCH BILAR OCH ANNAN INFO FRÅN SKANSEN
Skansen garanterar endast fem parkeringsplatser för vår grupp. Har du föranmält till Marie har du en chans. Men ni är fler anmälda bilar än fem. Kan ni samåka eller åka kommunalt är det en ENORM fördel. Ska du bara hämta och lämna kan du kanske snacka till dig en snabbplats vid Sollidenporten.
SAMLING
kl 09.30 prick (kl 10 på söndag) samlas vi i det gula Ordenshuset som ligger mitt emot Lill-Skansen. Vår loge är en trappa upp.
SÅ HÄR GÅR DET TILL
Vi samlas i vårt rum på övervåningen. Alla får vasin stol att ha sina privata grejer vid. Era scenkläder finns på ett klädräcke i rummet, men ni får inte röra dem utan tillåtelse av personalen.
Vi sjunger upp oss och provgår sedan lucia-tåget vid scenen och sjunger igenom allt så som det ska vara.
Sedan får ni lite fika och så gör vi ett "toatåg", dvs vi går gemensamt till toaletterna som finns i ett annan hus.
Därefter byter alla om till sina scenkläder. Glöm inte att ta med egna vita strumpbyxor och vitt linne att ha under lucia-särkarna. OBS! Inga smycken eller smink är tillåtna!
Publikinsläppet är en halvtimme innan föreställningen. Det brukar komma MYCKET folk och även turister från andra länder. OBS! Föräldrar har INTE förtur, så de som vill se föreställningen får köa, precis som alla andra. Kom därför i god tid till den föreställning ni vill se!
Mellan varje föreställning får ni fika eller lunch Är man king´kig med maten är det bra att ha med lite egen matsäcksmat. Alla kommer få varsin plascape för att skydda scenkläderna. Denna skall användas så fort ni har rast.
Efter sista föreställningen på dagen byter alla medverkande om, hänger upp sina scenläder på räcket och blir sedan hämtade av sina föräldrar.
Vi brukar vara klara redan kl 16.
REGLER
När vi är på Skansen så är det deras producent som är chefen och den som bestämmer hur allt ska gå till. Så hennes regler gäller för alla barn och alla vuxna!
RASTAKTIVITETER
Spektrum har alltid mobilfri verksamhet, så mobilen ska (om den är med) vara avstängd i er väska/ryggsäck. Ta gärna med egen bok eller lite kortspel eller andra liknande lugna aktiviteter som går att göra tillsammmans när det är rast.
EXTRAHJÄLP OCH FÖRÄLDRAR
Skansen önskar att vi har två hjälpledare förutom körledarna. I år är det Ellen Overud och Mireille Gautier som är dessa två på lördagen. På söndagen steppar Mireille Gautier in för Alma Engelbrecht och två hjälpföräldrar är Livs mamma Lotta och Amandas mamma Anja. OBS! Inga övriga föräldrar är garanterade att vara med under dagen! Föräldrar får komma in för att lämna och hämta sina barn i början och i slutet av dagen, men förväntas däremellan lämna Ordenshuset. Detta pga att det endast finns utrymme för begränsat antal personer i huset totalt.
FÖRESTÄLLNINGAR
Föreställningarna båda dagarna är 11.30, 13.30 och 15.00. Varje föreställning är ca 20 min lång. Med applåder och extra tack mm blir det totalt max 30 min.
ÖVRIGA FRÅGOR
Har ni övriga frågor kan ni ställa dem i kommentarerna nedan, så svarar jag så fort jag kan.
Kommentarer