Dela nyhet
Sunt förnuft, träningar och matcher
19 maj, 21:35 0 kommentarer
Jag vill än en gång och även för sista gången klargöra vissa saker.
Nämligen det faktum att ni spelare kommer inte på träningar och matcher för min skull.
Det är faktiskt tvärtom, jag kommer för er skull.
Ni är även numera så pass gamla att ni bör förstå vad sunt förnuft betyder. Ert beteende (Vissa av er, inte alla) är som en berg och dalbana.
Ena dagen är ni världens gulligaste gäng, nästa dag är ni som ett gäng 2-åringar som har fått i sig för mycket godis och inte vet vad ni skall göra av med all extra energi.
Jag är INTE er materialförvaltare. När ni blir proffs får ni en sådan, inte nu.
Jag är heller INTE någon mulåsna som skall dra en massa packning åt er, eller samla ihop era slängda tröjor, västar eller ut och invända tåbiradränkta strumpor.
Så, för sista gången ber jag alla om följande:
Träningar:
Var på plats vid BOLLFÖRRÅDET 5 minuter innan träningsdags.
Naturligtvis kan det ibland finnas skäl att vara sen, dock inte varje gång.
detta gäller ALLA. Om ni så skall vara tre pers som bär en kon så SKALL ni hjälpas åt med att bära ERA saker till och från träningen.
Ni hjälper inte MIG. JAG hjälper er med att öppna förrådet åt er.
Efter träning hjälps ni åt med att samla in ERA fotbollar, västar och koner och bär detta till bollförrådet.
Jag kommer än en gång HJÄLPA er med att öppna bollförrådet så att ni INTE blir av med er utrustning.
Matcher:
INGEN lämnar omklädningsrummet efter en match. När ni är klara och påklädda så KALLAR ni på mig och vi ser tillsammans till att alla era strumpor är rättvända och att era tröjor och shorts läggs in i den svarta säcken.
Dessa enkla ovan beskrivna saker är allt jag ber er om.
Så SNÄLLA, SNÄLLA, SNÄLLA och för sista gången SNÄLLA, SÖTA, RARA!!!!!!
Var vänliga att i fortsättningen följa dessa enkla saker.
Hjälps ni inte åt med detta och det finns t.ex inga bollar ute på plan när vi skall träna. Ja då kör vi bara kondis och fysträning.
Jag vet vem eller vilka av er som för det mesta gärna struntar i att respektera föreningens utrustning och likaså förolämpar vaktmästare som tvättar era matchkläder genom att inte vända rätt på strumporna så att vaktmästaren inte skall behöva ha på sig gasmask och plasthandskar för att kunna tvätta era kläder.
Och sist men inte minst. MINDRE drama. På fotbolls samlingar är vi alla kompisar och hjälps åt med att bli bättre spelare.
Detta är nu SISTA gången som jag tar upp detta.
Missköts detta i fortsättningen så kommer ni bara att köra bort även mig. Och jag tycker det är grymt SYND eftersom ni alla är fantastiskt gulliga och bra människor i grund och botten.
Kommentarer