Laguppställning
Ledare
Referat
Så många Leffe att dela ut.
7 apr 2016 0 kommentarer
I vår sjunde träningsmatch för denna säsongen, stog K/HFFs B-lag för motståndet i Kornhult. Matchen slutade oavgjort, 3-3. Vår tredje raka oavgjorda match, tredje raka matchen som vi förtjänade vinna, mer än någonsin i denna match än i dom 2 andra.
K/HFF hade spetsat sin offensiv med Junefalk, Friberg och Åberg. Trion var det största hotet mot oss men också det enda. Ingen vidare start fick vi. Frispark i andra minuten precis utanför straffområdet, bollen skruvade sig till vänstra stolpen, nästan otagbar. Men Lukas sträckte ut och fick fingertopparna på bollen som styrdes sen till stolpen och ut, men där kom det 2 K/HFFs spelare (men ingen av våra gubbar) och en av dom tog returen, 1-0 till dom. Andra gången på kort tid som vi släpper in sånt mål, försvaret måste var mer vaksamma i dom situationerna.
Vi fick igång vårt spel hyfsat bra och började hota lite men drygt efter 30 min utökade K/HFF till 2-0. Vi skapade några målchanser, minst 2 st som vi borde gjort mål på. Farligaste vi hade var när Javad bröt sig förbi 3 spelare på sin kant, kom ända fram till målvakten men tog alldeles för lång tid på sig, när han kunde enkelt bara slagit bollen snett bakåt där vi hade en fri spelare. Vi hade för många tillslag på bollen, tänkte för mycket va vi skulle göra med den och vi använde inte kanterna så ofta som vi borde. Men vi skulle få in en boll innan halvtid. En hörna som K/HFF nickade bort men landade till Caffi, som stog en bit utanför straffområdet. Han laddade och sköt med en yttersida som borrade sig i bortre hörnet. Mycket snyggt!
Vi började inte andra halvleken bra heller. Lite rörigt i både mitt-och-försvars linjen där Junefalk kunde öka ledningen till 3-1 efter drygt 10 min. Men därefter tog vi över matchen helt och hållet. Vi använde våra kanter mer, vi satte fart boll och tryckte mot deras mål. Måns slå en långboll på en löpande Fredde som hade kommit fri med målvakten men missade med mottagningen nån centimeter. Bollen rullade sakta mot kortsidan längst ner och ingen tänkte mer på det, förutom Yusuuf. Han sprang ifatt bollen, trängde sig förbi sin markeringen och skicka bollen mot straffpunkten där Fredde touchade bollen vidare till Sabbe, som trycker in bollen, 3-2. All heder till Yusuuf som tog en 50 meters löpning på en boll ingen trodde på. Målet är ditt.
Killarna fick smak för mer och vi gasade på ännu mer. Vi hade läge efter läge men fick inte in bollen. Men till slut kom kvitteringen. Daniel och Javad hade fint samarbete på högerkanten och körde lite tiki taka mellan försvararna och Daniel skickade in bollen mot straffpunkten, där en av deras försvarare försöker styra bort bollen men styr in i eget mål istället. Men vi är inte nöjda där och försöker gå mot vinst medans K/HFF bara skicka bort alla bollar dom få tag på. Vi skapa 2 vassa lägen till men förbrukade inte chanserna tillräckligt bra. Domaren blåser av matchen till slut.
Killarna gör en fantastisk insats även om vi slarva en del i första halvleken och i början av andra men om man ser helheten så var vi mer värda än som det slutade. Alla visade en otrolig kämparglöd idag. Ytterbackarna kom upp förbannat bra i offensiven, mittfältarna krigade på över hela planen. Att se viljan och orken hos varje enskild spelare var underbart. Vi orka mer för varje match, något som SBK inte precis varit kända för. Stor eloge till varenda en av er!
Laget från start
Lukas
Albin - Måns - Simon - Yusuuf
Javad - Caffi - Andy - Musse - Ghaffar
Sabbe
Avb: Fredde, Adnan, Daniel, Stefan
Dagens Leffebetyg:
Alla gjorde en fantastisk insats och alla förtjänar en varsin Leffe!! (Även Stefan)
/Jimmie
Kommentarer