Dela nyhet
Träningsstart och information
6 aug, 16:24 0 kommentarer
Hej alla fotbollsspelare,
Hoppas att alla haft en härlig sommar och njutit av sol, bad och ledighet!
Nu är det dock dags att starta upp höstsäsongen och vi hoppas att ni är lika taggade som vi är, på att få komma igång igen.
Vi rivstartar hösten och nu följer en hel del information som är viktig att få koll på inför start.
Övergripande:
Inför hösten gör vi en förändring, där vi valt att slå ihop F8 och F7 (Födda 2018) till en gemensam trupp. Vi hälsar alla F7 tjejer (och föräldrar) varmt välkomna till oss!
Detta kommer också innebära att vi under hösten kommer ha 2 lag igång i matchspel.
Det kommer inte vara ett F8 och ett F7 lag, utan vi kommer spela våra matcher i F8 ”serier”.
Med denna förändring tror vi på ökad stimulans hos fler spelare och inte minst kommer vi kunna erbjuda mer speltid för samtliga spelare, vilket är en stor och viktig del i utvecklingen.
Träning:
Vi kommer behålla samma träningstider som i våras
Måndagar: 17:30-18:30
Torsdagar: 17:30-18:30
Samtliga träningspass kommer vara på 5-manna planen på idrottsplatsen (Bakom A-planen)
Vi startar träningarna MÅNDAGEN DEN 11/8 kl 17:30
Kallelse till träning kommer skickas ut 2-4 dagar innan träning och vi ber er vara noggranna med att svara på denna så vi kan planera bra och givande träningar i så god tid som möjligt. Tack!
Match:
Som nämnt kommer vi ha 2 lag igång i matchspel under hösten. Vi kommer på måndag (Senast tisdag) kalla spelare till matcher och vi kommer göra kallelser till 4 matcher i taget (För respektive lag). Detta för att ni som föräldrar skall kunna planera så tidigt som möjligt, men också för att vi ska kunna upptäcka ev matcher där vi är kort med folk och flytta dessa matcher i tid.
Därför en uppmaning att se över kalendrarna så snart som kallelserna gått ut och svara på kallelsen för ert barn. (Vi är medvetna om att sjukdomar och annat inte går att styra över, men får vi svar på kallelserna tidigt är det oavsett enklare för oss att göra en bra planering)
Vill man redan nu se hur matcherna ligger så är dessa uppdaterade i kalendern.
Matchspelet börjar lördagen den 16/8 då våra båda lag kommer spela – ena laget hemma och det andra laget borta (Detta är den enda helgen då våra 2 lag spelar på samma dag)
Övrigt:
Likt i våras har vi fått tider i kiosken på idrottsplatsen. Vår nästa tid är den 16/8 (08:45-12 i samband med vår ena match).
Nästa tid är lördagen den 13/9 kl 08:45-12 (Även detta i samband med en match)
Kiosken har under våren varit en stor succé som bidrar stort till klubben. Likt tidigare skall passet fyllas med 2 föräldrar (Under hela tiden) och det kommer finnas en kioskansvarig på plats när man anländer på morgonen för att gå igenom hur allting fungerar.
Nu vet jag att kallelserna för matcherna inte gått ut än, men vill man redan nu anmäla sig till något pass går detta bra. Detta görs genom ett SMS till Victor
(0761-383610)
OBS! Passet som ligger den 16/8 kommer vi behöva fylla ganska omgående och på onsdag 13/8 kommer vi att lotta ut 2 platser, om det inte inkommit frivilliga under måndagen, eller tisdagen (Efter att kallelserna är skickade).
Sist men inte minst vill vi också flagga för att vi gärna ser fler tränare i laget. Är du intresserad av att hjälpa till i vårt härliga gäng så hör av dig till Victor, eller fånga någon av oss tränare på en kommande träning 😊
Det krävs ingen djupare fotbollskunskap, utan vi hjälps åt och vårt största fokus är att skapa en trygg och positiv miljö för våra tjejer!
Tack för ert tålamod att läsa igenom allting
Nu ser vi framemot en härlig höst
// Tränarna (Sara, Andreas och Victor)