Dela nyhet
Forwarden Andrea Kaspersen fortsätter i SDE
19 maj, 14:30 0 kommentarer

Den norska landslagsforwarden Andrea Kaspersen anslöt till klubben för två säsonger sedan efter att ha avslutat hockeygymnasium i Örnsköldsvik och nu är det klart att hon stannar kvar.
– Jag känner att jag växer både som spelare men även som person här, och kommer att fortsätta utvecklas i denna miljö. Jag känner också att jag har ett förtroende här, som hjälper på!
Hur tycker du förra säsongen var?
– Det blev en väldigt lärorik säsong på många sätt. Jag har fått spela med spelare som alltid ger det lilla extra och verkligen kör hårt, som hjälper mycket i min utveckling!
Och vad ser du fram emot inför nästa säsong?
– Jag ser fram emot att bygga på det vi började med förra säsongen, och att ta ytligare kliv för att göra ännu bättre!
– Andrea har spelat med oss i två år och fick lite av ett genombrott hos oss förra säsongen när hon utvecklades mycket. Hon är en ung lovande spelare som jobbar hårt, åker mycket skridskor och är villig att göra jobbet så hon har en stor potential och det ska bli spännande att se utvecklingen den här säsongen säger Helene Åström sportchef SDE
Kommentarer