Dela nyhet
Bra prestation mot serievinnarna
25 feb, 17:45 0 kommentarer

Det blev en match med lite slutspelskänsla idag uppe i Norrbotten - jämnt spel med chanser åt båda hållen, hög fart, mycket fysiskt spel och många fantastiska räddningar av en storspelande Viktorie Svejdova i SDE-målet. Michelle Löwenhielm öppnade målskyttet i matchen 5:35 in i första perioden då hon fick tag på pucken strax efter tekning och med en backhand flippade in den i Luleå-målet. I andra perioden kvitterade hemmalaget efter 6:52 innan Julie Zwarthoed återigen kunde ge SDE ledningen.
SDE fick många utvisningar emot sig idag och spelade långa perioder i numerärt underläge men trots spel både 3-5, och 4-5 i fem minuter, stod man emot Luleås powerplay hela matchen. Med fem minuter kvar av matchen kunde hemmalaget till slut utjämna till 2-2 och matchen togs till förlängning där hemmalaget fick tag på en retur och bärgade bonuspoängen.
Tränare Janne Bylesjö är nöjd med laget idag.
– Vi gör en väldigt bra prestation mot serievinnaren Luleå. Jag är extremt nöjd med det commitment som vi har under hela matchen till de detaljer som vi pratade om innan. Laget gör en riktigt bra prestation, vårt PK var fantastiskt där vi stängde ner Luleå’s PP på ett väldigt bra sätt. Tory måste få extra cred då hon stod på huvudet under hela matchen.
I och med dagens poäng fastställer SDE sin femte plats i tabellen. Beroende på utgången av kvällens och morgondagens matcher avgörs om motståndet i kvartsfinalen blir MoDo eller Djurgården. Men redan imorgon är det match igen. Då står just MoDo för motståndet i Örnsköldsvik, nedsläpp kl 16.00
Luleå/MSSK-SDE 3-2 (0-1, 1-1, 1-0, 1-0) Skott 42 -14 (4:16:16:6 - 6:4:3:1)
SDE målskyttar: Michelle Löwenhielm, Julie Zwarthoed
Kommentarer