Sandvikens AIK Innebandy - Hagunda IF
Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Herrlaget ställs mot nästjumbon Hagunda
IBK Albas herrlag ställs på söndag mot Hagunda IF som just nu befinner sig näst sist i tabellen. Detta kommer dock att bli allt annat än en lätt match då Hagunda i grund och botten är ett bra Allsvenskt lag och som fått in lite nya spelare på slutet. De tog också säsongens första vinst senast när de vann hemma mot KAIS mora med 5-4.
Hagunda har haft det tungt i inledningen av serien och det dröjde fram till omgång sju innan de tog årets första vinst. I och med det så befinner de sig på elfte plats i tabellen men jag vill höja ett stort varningstecken på att inte stirra oss blint på det. Hagunda har flera uddamålsförluster och i och med att man fått in lite nya spelare så tror jag att de har goda möjligheter att börja klättra i tabellen. Som lag så har man haft problem med målskyttet och vi har faktiskt gjort dubbelt så många mål som dem. Å andra sidan så har de släppt in 18 mål färre än oss så det kommer garanterat att bli en tuff match på söndag. Vinsten senast gav säkert Hagunda nu luft under vingarna och det brukar vara tuffa och jämna matcher lagen emellan.
Vi kommer med fyra raka matcher utan förlust och spelade senast 6-6 i derbyt mot Gävle GIK. Sett till hur säsongen utvecklats så är det här antagligen första matchen som vi kommer att pekas ut som favoriter och det är nu upp till oss att visa att vi kan hantera det. Att vi är starka på hemmaplan råder det inget som helst tvivel om och jag tror också att våra chanser till vinst är mycket goda om vi är beredd att ta jobbet. I och med Granlos förlust mot FBC Uppsala så skiljer det tre poäng upp serieledaren och det vore onekligen kul om vi kunde fortsätta haka på i toppen. Allt för ofta händer det att man åker på en onödig förlust som man efteråt tycker sig ha vunnit. En förlust är en sak men det är också hur man förlorar. Har man gjort sitt absolut yttersta men mött ett för dagen bättre motstånd så är det bara att gratulera. Men att förlora på inställning eller att man varit bekväm i närkamper och hemjobb är något vi själva kan påverka och göra något åt.
Det kan svänga oerhört fort i innebandy och två, tre förluster kan innebära att man helt plötsligt är inblandad i bottenstriden. Där vill vi absolut inte hamna efter vår fina inledning och vi kommer att göra allt vi kan för att istället kunna blicka uppåt i serien. Vi går in i ett klart intressant skede i serien nu och efter Hagunda så kommer det tre oerhört tuffa matcher. Då ställs vi mot både ettan (Granlo) och trean (FBC Uppsala) i serien samt före detta SSL laget KAIS Mora. Dock så ska vi i första hand lägga all vår fokus på Hagunda och göra vad vi kan för att behålla vår fina seger rad på hemmaplan.
I och med att vi har häng på toppen av serien så hoppas vi såklart att så många som möjligt letar sig ned till Arena Jernvallen för att stötta oss. På Träffen så klappades det friskt och levdes om vilket var mycket uppskattat av våra spelare och ledare. Fortsätt gärna på den vägen på söndag så ska vi se till att bjuda tillbaka en massa mål.
Varmt välkomna till match!
Herrlaget förlorade efter förlängning
IBK Albas herrar ledde med 4-1 inför sista perioden men lyckades inte knyta ihop säcken. Hagunda vann perioden med 3-0 och kunde sedan avgöra i förlängningen när de satte 5-4 målet med endast elva sekunder kvar av förlängningen. Därmed så var årets första förlust på Arena Jernvallen ett faktum. Vi gör inte vår bästa match för säsongen och tar ändå en poäng så helt nattsvart var det trots allt inte.
Hagunda satte full fart direkt från start och var klart rappare än oss första tio minutrarna. De hade bättre bolltempo och vann även närkamperna och vi såg inte alls ut att vara med i matchen. Under den tiden gjorde de 1-0 så när vi kvitterade genom backen Mike Eriksson så kändes det i ärlighetens namn inte helt rättvist. Hagunda släpper in minst mål i serien och det kunde man också tydligt se, inte bara i första perioden, utan under hela matchen. De spelade ett tight försvarspel och har en fruktansvärt duktig målvakt i Tomas Åhrberg.
Matchens andra period skulle också bli vår bästa. Vi hade mycket större tålamod i våra anfall och spelade stundtals riktigt bra. Nu var det gästerna Hagunda som fick jaga boll och vi hade bra snurr i anfallszon. 2-1 kom genom Andreas Dahlqvist där Adam Bergman snyggt spelade fram honom i en spelvändning. 3-1 var kvällens snyggaste mål där bollen gick på ett snöre innan Dahlqvist satte bollen i nättaket. Han var assisterad av Henrik Söderkvist och där visade vi prov på bra spelförståelse och bra passningsspel. I samband med målet fick gästerna sin lagkapten utvisad för osportsligt uppträdande och vi får chansen att spela fem mot fyra sista tiden av perioden. Precis när slutsignalen går så sätter Olle Eriksson 4-1 målet och i ärlighetens namn så tror jag inte att vi kunde ha protesterat nämnvärt om domarna hade dömt bort målet. Det var helt klart gränsfall men mål blev det.
Hagunda hade inte på något sätt gett upp den här matchen och in kom också mycket duktige Karl Förare hos gästerna. Vi tvingades till time out redan efter 4.12 in i perioden men det hade inte en helt önskad effekt. Gästerna reducerade till 4-2 och tog över matchen fullständigt. Visst hade vi några bra chanser till att säta 5-2 men en kombination av oförmåga och en duktig målvakt gjorde att målet inte kom. Nämnde Karl Förare presenterade sig i matchen när klockan stod på 18.19 då han gjorde 4-3. 18.34 ringde det igen och Förare satte kvitteringen. Givetvis så kändes det onödigt att tappa ledningen på så kort tid men Hagunda var klart bättre än oss i den sista perioden. Vi stod för enormt många felbeslut där vi slog bollar rätt i gapet på gästerna och våra uppspel fungerade allt för sällan. 4-4 stod sig tiden ut och förlängning väntade.
Wiktor Johanesson hade vår bästa chans när han skjöt klockrent i ribbans underkant och sedan returen på målvakten som stod för en fin räddning. Gästerna chansade med att ta ut målvakten vilket visade sig vara ett vasst drag. Med elva sekunde kvar så satte de 5-4 och årets första förlust på Arena Jernvallen var ett faktum.
Traditionens makt är stor och vi har genom åren haft det svårt för Hagunda. Vid ställningen 4-1 så trodde jag nog att det skulle gå vägen men Hagunda visade bra moral som kom ikapp och förbi. Visst, vi gör inte någon jättematch men det förtar inte Hagundas insats då jag vill påstå att dom gjorde en bra match. De har haft många uddamålsförluster så dagens resultat var lite plåster på såren antar jag. Av de lag vi mött i serien så tror jag nog att de har goda chanser att klättra i tabellen och det vittnar också om hur tuff Allsvenskan är. Det finns helt enkelt inga lätta matcher.
Backen Magnus Jansson fick pris som matchens lirare och stod för ett mycket bra backspel. Med lite tur så hade han fått sätta en kasse men det kommer nog om han fortsätter visa samma fina form. I och med att Anders Nygren saknades pga skada så spelade vi på två centrar matchen igenom. Det var Henrik Söderkvist och Conny Seppälä som fick förtroendet och gjorde det med bravur. Bra jobb matchen igenom och båda tog ett bra ansvar i defensiven. Sista pluset går till Fredrik Anetorn som gjorde en bra match i målet.
Närmast väntar tre oerhört tuffa matcher så nu blir det lite upp till bevis. Granlo, FBC Uppsala och KAIS Mora blir våra motståndare innan serien vänder och det blir en utmaning om något.