Team Thorengruppen SK - Sandvikens AIK Innebandy
Laguppställning
Ledare
Referat
Förlust uppe i norr
21 feb 2014
Herrarna förlorade borta mot seriefavoriten Team Thoréngruppen med siffrorna 9-5. Precis som matchen på Jernvallen så gjorde vi en fullt godkänd insats men räcker inte riktigt till. Sista målet kom i tom bur och det ska väl sägas att Thorengruppen till slut vann rättvist.
Vi har stått för flera bra insatser mot topplagen och det här var ännu en sådan. Visst, vi hamnade i underläge med 3-0 i första perioden men hinner reducera till 3-1 innan pausvilan. Vi skapar flertalet chanser och skillnaden var egentligen avsluten där Thorengruppen hade bättre utdelning.
Vi rycker upp oss och gör två snabba mål i andra perioden till 3-3 men släpper sedan återigen iväg hemmalaget till en tremålsledning. Det rycket kan man säga blev avgörande då vi under resten av matchen tvingas jaga för att komma ikapp. Vi reducerar till 6-4 innan pausvilan och är med i matchen där vi bland annat vinner skotten med 15-8 (?!).
Vi gör ett tappert försök att komma ikapp i sista perioden men Thoréngruppen har kontroll på matchen och bevakar sin ledning. Vi kommer inte närmare än 8-5 då Anders Nygren gör sitt andra mål för dagen och 9-5 kommer i tom bur när vi försöker nå ikapp.
En av skillnaderna idag var powerplay. Båda lagen hade två varsina övertag där Thoréngruppen satte mål i båda medan vi gick lottlösa. De två målen plus det sista i tom bur gör att det hade skiljt ett mål i spel fem mot fem och det är klart att det har en ganska stor påverkan på utgången. Utöver det så gör vi en fullt godkänd insats och vinner bland annat skotten med 35-28. Ska vi ta poäng i en sån här match så gäller det att vi gör en felfri insats och har lite stolpe in. Thoréngruppen är på förhand inte ett lag vi ska ta poäng mot men helt borta var vi absolut inte idag. Nu ska det sägas att vi sportsligt spelar i samma division men ekonomiskt så skiljer det ljusår vilket också påverkar förutsättningarna.
Jakob Johannesson fick pris som matchens lirare och var duktig när han kom in. Utöver Jakob så kvitterar Christoffer Johansson och lagkaptenen Henrik Söderkvist ut ett gott betyg.
I Thoréngruppen var Wiktor Johannesson bäste spelaren och verkar ha kommit tillrätta i sin nya omgivning. Släkten är värst brukar det heta och med sina två mål så bidrog han till vår förlust.
I nästa omgång väntar Järfälla IBK och matchen spelas nu på söndag 17:00 på Arena Jernvallen.
Matchfakta:
Team Thoréngruppen - Sandvikens AIK 9-5