Sandvikens AIK Innebandy - Tyresö Trollbäcken IBK
Laguppställning
Ledare
Referat
Litet bollinnehav gav två poäng
21 feb 2014
Herrarna gav sig själva en tidig julklapp genom att inkassera två härliga poäng hemma mot Tyresö Trollbäcken. 4-4 efter full tid ledde till förlängning där Andreas Ahlström satte 5-4 i tom kasse då Tyresö Trollbäcken gick för extrapoängen och hade tagit ut målvakten. Stor glädje och två oerhört sköna och viktiga poäng i årets sista match.
Det var en tight första period lagen bjöd hemmapubliken på där Tyresö förde spelet medan vi försökte få till spelvändningar. Det var också en sådan som gav oss ledningsmålet när bollen gick från backen Mathias Nilsson, upp till Adam Bergman som slog en direktpassning diagonalt mot målet där Anders Nygren satte upp bollen i nättaket. Matchen fortsatte att vara tight men vid en lite tilltrasslad situation framför målet där vi inte fick undan den så satte Tyresö kvitteringen. Perioden slutade 1-1 och trots att vi vinner skotten med 7-4 så var 1-1 inte orättvist.
Tyresö tar över spelet än mer i andra perioden så när Mathias Enholm kyligt flippar bollen över gästernas målvakt och ger oss ledningen så var det inte fullt rättvist. Tolv sekunder senare övar vi på till 3-1 då Christoffer Johansson sätter en dragare från kanten efter ett litet överraskande skott. Tyresö reducerade 19 sekunder senare på ett skott utifrån som gick in lågt vid bortre och fick sedan chansen i spel fem mot fyra då Adam Bergman satt utvisad. Duktige Fredrik Cederborg hos gästerna tog vara på det överläget och satte ett distinkt skott i nättaket till 3-3. Då återstod det ca 10 minuter och fler mål blev det inte i andra perioden.
Matchen fortsatte som tidigare där vi fick försvara oss och drygt fem minuter in i perioden så blev vi kraftigt tillbakatryckta. Att gästerna satte ledningsmålet kom inte på något sätt ologiskt. De hade tagit över matchen rätt kraftigt och hade radat upp chanser med två stolpskott och en ribbträff. Ett mycket psykologiskt viktigt mål för oss var kvitteringen som kom trettio sekunder senare. Anders Nygren drev upp bollen på kanten, hittade Adam Bergman i mitten som drog på direkt och satte bollen säkert vid bortre stolpen. Båda lagen turades sedan om att skapa lägen för att avgöra matchen och vi hade åtminstonde tre riktigt vassa lägen som kunde ha gett oss tre poäng. Nu slutade matchen 4-4 efter full tid och förlängning väntade.
Båda lagen gick för extrapoängen och Tyresö hann ta ut målvakten före oss. I spel fem mot sex har vi först ett läge att avgöra som vi bränner men med blott fyra sekunder kvar så sätter Andreas Ahlström 5-4, assisterad av Mike Sterner. Stor glädje utbröt i hemmalägret och det märktes hur viktiga poängen var.
Sett till spelet så hade inte många protesterat om Tyresö Trollbäcken vunnit idag. De var det spelförande laget men vi spelade oerhört uppoffrande i försvarspelet med stor vilja och moral. Dagens poäng var oerhört viktiga och gav oss ett litet andrum i bottenstriden. Vi har nu Huddinge och Duvbo bakom oss med nio poäng mot våra tretton inspelade poäng och går till julvilan med platsen precis ovanför nedflyttning.
I dagens match så var Mattias Lindberg och Mathias Enholm tillbaka och det syntes att båda är viktiga för oss. Lindberg spelade säkert och lugnt i stressade situationer medan Enholms defensiva jobb är, kort och gott, fantastiskt! Det var fler som var duktiga i dagens match så idag ger vi oss alla, från ledare till spelare, en stor klapp på axeln.
Vill också nämna debutanten Johan Stadin, 18 år, som gick in i första kedjan och gjorde en fullt godkänd insats. Med lite tur så hade han satt en kasse och han lär vi få se mer av i framtiden. Ännu en talang i SAIK ledet som får en A-lags chans och fler lär det bli då fler spelare knackar på dörren till A-laget.
Matchfakta:
Sandvikens AIK - Tyresö Trollbäcken 5-4 sd