Sandvikens AIK Innebandy - KAIS Mora IF
Laguppställning
Ledare
Referat
Näslund spikade igen - vinst i premiären!
19 sep 2013
Sandvikens AIK är tillbaka i Allsvenskan Norra och ikväll var det premiär hemma mot KAIS Mora. Ett SAIK som är kraftig nederlagstippade i serien stod för en stark insats efter en något trevande första period och vann till slut med 7-4 efter en spännande match. Stor matchvinnare blev bland annat målvakten Johan Näslund som stod för räddningar av den högre skolan.
Premiär brukar innebära en hel del nerver och kvällens match var inget undantag. Ett alldeles för passivt SAIK fick mestadels jaga boll medan KAIS Mora ganska bekvämt fick söka passningar och rulla runt bollen inom laget. Nu vinner man inte matcher på att äga mycket boll utan antal mål är det som räknas. KAIS Mora tog rättvist ledningen med 1-0 men efter en omställning där bollen studsade vår väg så kvitterade vi till 1-1 genom unge talangen Tony Winberg, assisterad av Andreas Ahlström. Glädjen blev kortvarit då Mora återtog ledningen blott 13 sekunder senare efter lite tamt försvarspel framför mål.
Nyförvärvet Robin Mattsson fick göra sitt första mål i SAIK när han kvitterade till 2-2, assisterad av ett annat nyförvärv, Per-Emil Johansson. Drygt en minut senare etablerar vi tryck i anfallzon och Adam Bergman styr snyggt in Anders Nygrens passning framför mål. Nu kommer vi klart bättre in i situationerna och börjar även vinna närkamper villket är nog så viktigt i sportens värld. Sånt ger energi och vi står för en riktigt bra andraperiod som vi också vinner med 3-0. Mike Sterner var den som stod för 4-2 målet efter en mycket bra prestation av Mathias Enholm som snyggt hittade Mike vid bortre stolpen.
Mora reducerar i början av tredje perioden på straff genom bollbohemen Daniel Vinberg och nu var det Mora som hade bättre fart på fötterna igen. Vi försvarar oss ändå bra och har även chansen att göra mål i spel fem mot fyra. Målet uteblev och istället så kvitterar Mora till 4-4 genom poängkungen Max Wahlgren. Vi får återigen chansen att spela fem mot fyra och den här gången tar vi vara på det överläget. Anders Nygren sätter viktiga 5-4, assisterad av Christoffer Johansson, genom ett lågt skott vid första stolpen. 18.18 in i sista perioden tar Mora time out för att försöka få till en kvittering men 11 sekunder senare sätter Leo Jonsson 6-4 i tom bur. Mora chansar återigen med att ta ut målvakten men Leo har nu siktat in sig och sätter 7-4 som också blev slutresultatet i årets Allsvenska premiär.
I Sandvikens AIK så fick Tony Winberg pris som matchens lirare av matchvärden Datametropolen. Han visade vilken talang han besitter och bidrog inte minst med oerhört mycket energi till laget. Leo Jonsson jobbar ofta i det tysta, hårt och mycket, men får sällan mycket utrymme. Ikväll slet han som vanligt hårt men fick även äran att sätta två mål. Sista STORA pluset går till målvakten Johan Näslund som agerade levande vägg i sista perioden. Flertalet helt avgörande räddningar och stor pondus var en stark bidragande orsak till kvällens vinst.
Nu njuter vi av den här premiärvinsten och börjar sen ladda för söndagens match. Då väntar förra årets SSL lag, TyresöTrollbäcken på bortaplan.