Laguppställning
Ledare
Referat
Äntligen hemmapremiär
0 kommentarer
Årets första hemmamatch är då äntligen avklarad. Premiären begicks i Edvalla på en regntung plan (inom regelmässiga planmått) då vår herre berikat oss med 50 mm regn.
Vi tog emot ett Ärentuna 2 som hade två raka segrar i bagaget och nog hade räknat med en enkel resa till nummer 3.
Matchen går igång och lagen känner på varann & efter ca 17 min får dom en hörna som dom på ett retfullt enkelt sätt får nicka in & göra sitt första mål , en riktig markeringsmiss, där vi helt enkelt glömmer två spelare vid den bakre stolpen . Vi gör vårt första mål på en riktigt bra slagen frispark där Jocke snyggt och hårt placerar bollen enkelt i mål.
Matchen står och väger och på mitten utkämpas det många hårda dueller där Oskar & Danne sätter många käppar i hjulen för Ärentunas duktiga A-mittfältare. Tyvärr så blir Oskar knäskadad efter ca 30 min. ( inte bra) Vi tvingas ändra om lite i uppställningen men håller spelet uppe resterande del av halvleken. I andra får dom åter en hörna som vi touchar bakåt i straffområdet men inte tillräckligt långt utan deras spelare kommer vid bakre stolpen och bredsidar snyggt och resolut in 2-1, ytterligare en markeringsmiss från vår sida.
Ärentuna gör även 3-1 då dom snabbt vänder spelet på en dåligt slagen hörna från vår sida och deras nr 10 springer ifrån våra "hörnbackar " som i detta läge inte är helt 100 på hur dom ska agera utan springer och avvaktar. 10:an gör ett kliniskt och snyggt avslut bakom en chanslös Jeppe, han drar dock på sig sitt andra gula kort en stund senare då han försöker hålla bollen på plan med handen. Man ska inte glädjas över motståndarnas "olycka" men det och deras fokus på domaren kan ha varit vår poängräddare.
Ärentuna blev klart mer uddlösa då 10:an försvann & drog sig tillbaka och vi kunde flytta upp spelet högre & fick en bra press på deras backlinje. Vi skapar många fina chanser och till slut så fick Macke slå in 2-3 målet. Tiden börjar rinna ut och vi pressar på och matar in bollar mot mål och till slut på ett inkast från Morgan så får Christian en tå på bollen och kvitteringen är ett faktum. Vi pressar på för ett vinstmål och chansen dyker upp då Rasmus helt plötsligt är fri med målisen som har varit lite tapphänt tidigare under matchen men som nu gör en riktigt bra räddning och kort därefter blåser domaren av matchen.
Vi kan konstatera att dom föregående och framförallt förra matchens brist på löp och spellust efter en veckas träning med riktnings/attitydförändring gett resultat, vi tar fler löpningar och går in på kropp och vill ha bollen.
Hela laget gör en godkänd insats där det är roligt att dom yngre kliver fram och visar lite "skills" tex Olle som gör en svettig nedtagning och en bejublad dribbelrajd.
Nu då vi kommer att få spela utan Oskar ett tag så gäller det att andra tar klivet fram och visar framfötterna precis som vi gjorde i denna match.
Vi ser fram emot nästa match borta mot Wattholma. Och även höstens match borta i Ärentuna på en fullstor plan.
Johan & Kenneth
Kommentarer