Laguppställning
Ledare
Referat
Historien upprepar sig
0 kommentarer
Samma visa som förra året blev det med vårt besök i Wattholma, vi blev förvisade ut på fältet att spela då A-laget hade träning på huvudarenan, skillnaden mot förra året var att det inte hällregnade i år.
Vi började piggt och bra och höll spelet uppe men vi hade inte nån större framgång framåt då deras backlinje spelade ett hårt och tätt spel. dom gör 1-0 då vi missar i markeringen på en fast situation. Vi skapar några chanser men deras målis gör några bra räddningar och vi är även alldeles för tama i våra avslut.
2-0 får dom på en retur då Jeppe tappar bollen och sen oturligt träffar stolpen med huvudet och blir uträknad och får kliva av efter en " K O". I anfallet efter så får vi en straff som Rickard enkelt slår i mål. Vi börjar att få vittring på kvitteringen och glömmer att tänka hemåt och dom får en bra chans efter en snygg framspelning på högerkanten där dom avlossar ett skott som (vår ständige reservkeeper) Mogge lyckas rädda då han får sträcka ut sig i hela sin längd men som vår back ej hinner på och 3-1 är ett faktum. 4-1 får dom på en snygg volley från långt håll som Mogge tyvärr inte hinner tillbaka på då vi satsar framåt och använder honom som en extra back. Till hösten får vi återupprepa fjolårets höstmatch.
// Johan & Kenneth
Kommentarer