Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Match Tierp Borta Söndag 7/6 kl17:00
5 jun 2015 0 kommentarer
Samling 15:45 vid Vegavallen
Lisa O
Carro
Moa
Spring
S
Surre
Emelie
Malin
Hanna
Sandra
Victoria
Matilda
Jossan
Ellen
Nellie
Marre
1-1 mot Tierp borta
7 jun 2015 0 kommentarer
Vi börjar matchen hyggligt . Är lite osäker på hur långt det hade gått innan vi gjorde 0-1 men jag tippar på 15min . Efter 0-1 så vet jag inte riktigt vad som händer. Vi blir stressade nästan panikslår iväg bollarna även fast vi kan spela enkla passningar, vårt lag blir lite för långt också .
I andra halvlek så verkar Tierp vara lite mer hungrigare än vad vi var.
Dom vinner närkamper samt skapar några riktig farliga chanser, fast det har lite att göra med att vi fick ett långt lag (vilket innebär att vi hamnar för långt ifrån varandra och har svårt att hjälpa varandra) vilket i sin tur har att göra med att vi slår bort så mycket passningar.
Visst vi har också chanser att avgöra ,friläge och några skott men det kändes som Tierp var närmare att vinna än vad vi var.
Vad behöver vi göra bättre då?
Det är det här med att gå ifrån att vara aggressiv och vinna boll till att när man vunnit bollen lugna ner sig för att kunna leverera en bra passning . Så man inte går på högvarv hela tiden . Det är jätte viktigt att ta fast bollen och lugna ner spelet och spela enkla passningar ibland (inte alltid) ,så laget får ett lugn samt låta motståndaren springa istället. Nu så spelade vi bollen rakt på motståndaren så dom behövde inte jobba för att vinna bollen och vi får jaga bollen defensivt istället.
Jag tycker det ser ut som vi nästan får panik när vi får bollen ibland vilket är konstigt för vi får aldrig det på träningar och vi ÄR bra på att slå passningar och behandla bollen.
Så det är något vi behöver prata om på träningen på Tisdag
Kommentarer