Dela nyhet
ÖSK-fostrade spelare i TVP 2023
11 sep, 19:32 0 kommentarer

Det var nära, men Ångermanland föll i år på målsnöret.
I helgen spelades årets TV-puck kval Östersund. 24 distrikt ställer upp och endast åtta kvalificerar sig till slutspelshelgen i Gästrikland och Gävle. I det norra kvalet där Ångermanland tillsammans med Västerbotten, Norrbotten, Medelpad, Jämtland /Härjedalen samt Hälsingland kämpar om två platser var det tätt mellan topplagen. Det blev riktigt spännande och tillslut stod Ångermanland som tabelltvåa med tre vinster, en förlust efter "sudden" samt en förlust efter full tid på 10p. I och med att arrangerande distrikt Gästrikland inte lyckades kvalificera sig på egen kraft utan gick vidare i egenskap av värddistrikt drog tyvärr Ångermanland det kortaste stråt som sämsta två på 10p. Surt, riktigt surt.
På plats och kämpande för för sina distrikt var sex ÖSK-fostrade spelare födda 2008.
Max Persson, representerade Medelpad. Måns Löfdahl, Oscar Eriksson, Neo Kristoffersson, Elias Danielsson och Liam Johansson representerade Ångermanland.
Undertecknad som har följt killande under sin resa i distriktslaget som deras materialare kan intyga att killarna inte bara är har "skills", är lagspelare och seriösa på isen dom är även föredömen i omklädningsrummet och uppträder som ÖSK:en spelare ska göra.
Även om det är tungt nu med att inte får spela slutspel, så är ni bara en liten bit på er resa som hockeyspelare.
Bra jobbat Killar!
// Rickard Pellny
Kommentarer